Kdo jsme

Kdo jsme? Tým! – tradiční předzápasový pokřik.

Basketbalový oddíl Tělocvičné jednoty Sokol Hradec Králové Pražské Předměstí sahá svojí historií do roku 1924, kdy najdeme první zmínku o této krásné hře v Hradci Králové. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen. Naším nejsilnějším ekonomickým partnerem je Město Hradec Králové, proto od roku 2015 používáme název Královští sokoli, reprezentující nejen náš oddíl, ale i město ve kterém žijeme a sportujeme.

Oddíl basketbalu TJ Sokol HK PP – Královští sokoli zabezpečuje činnost od nejmladší kategorie U-11 po tým mužů. Domovským sídlem je sokolovna na Pražském předměstí, která ovšem svými parametry nevyhovuje podmínkám vrcholovému sportu. Proto jsme ve spolupráci s městem Hradec Králové využili možnosti sehrát většinu svých utkání ve Sportovní hale Třebeš, která v nedávné minulosti hostila ME kategorie U-16. Největší pozornost přitahuje tým mužů, který patří k absolutní špičce 1. ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže České basketbalové federace. Naším cílem je vrátit basketbal v Hradci Králové mezi prioritní sporty ve městě a to nejen v kategorii dospělých, ale i mládeže. Netajíme se ambicí postupu do nejvyšší soutěže ČBF, k tomu je ale především potřeba neustálé výchovy a rozvoje mládežnických celků.

Klub si uvědomuje důležitost péče o mládež a investuje nemalé finanční prostředky do personálního a technického zabezpečení v této oblasti. Samotná výchova příštích členů dospělého týmu tkví v kvalitní práci a odpovídajícímu zázemí.

Divácká podpora je důležitá.

Historie

1924 –

Muži Sokola Pražské Předměstí se zúčastnili 24. srpna župního závodu v basketbale, toto datum se považuje za začátek organizovaného basketbalu v Hradci Králové.

1931 –

Muži Sokola PP postoupili do přeboru ČOS. Nejprve porazili v župním utkání Sokol Hradec Králové I. 17:4, poté v krajském závodě Sokol Jaroměř 17:6 a Nymburk 17:11. Na přeboru dosáhli 3. místa po vítězství nad Sokolem Bratislava 14:0 a prohře se Sokolem Dejvice 3:22. Mužstvo hrálo v sestavě: Chalupa, Just, Kocourek, Kroupa, Marvan, Polák, Poupa a Polák.

1933 –

Basketbal se dostal do tělocvičny, hlavní zásluhu na tom měl předseda herního odboru, důstojník gen. štábu Vacek. Tvůrčím duchem hradeckého basketbalu však byl novinář Kocourek.

1934 –

Dne 29. 6. se konal závod  přeboru ČOS. Družstvo Sokola PP se umístilo na 4. místě.

1940 –

Pod vedením trenéra prof. Kroupu a s organizačním pracovníkem V. Hykou, nastupujeme v I. lize. Sestava: Stan. a Lub. Chládkové, Ibler, Kalousek, K. Černý, Mir. a Vl. Klimeš, Linke, Přibyl, Řezníček, Zdeněk a Jaroslav Sedlák, Šádek a Šmída. V roce 1941 je Sokol rozpuštěn.

1945 –

Obnovení činnosti oddílu Sokola PP – vedoucím herního odboru byl František Pešek.

1949 –

V basketbalovém oddíle začaly hrát ženy a dorostenky.

1961 –

Ženy nastupují v I. lize, trenér Z. Hampl.

1962 –

Ženy končí v lize na 12. místě (jako Dynamo HK). Mladší dorostenky se stáli mistryněmi ČSSR – trenér M. Pumr.

1962 –

Mladší dorostenky se staly mistryněmi ČSSR – trenér M. Pumr.

1968 –

Dohoda o soustředění mužských složek do Dynama HK a ženských do Spartaku HK. Cílem dohody bylo zvýšení výkonnostní úrovně basketbalu v městě v obou složkách.

1977 –

Žáci našeho oddílu vyhráli mistrovství ČSSR, pod vedením trenéra I. Burkerta.

1977 –

Muži postoupili do národní ligy – trenér J. Homola.

1991 –

Vítězství mužů v národní lize a zasloužený postup do I. federální ligy, opět s úspěšným trenérem I. Burkertem.

1992 –

Pod názvem Dynamo Montas Hradec Králové hrajeme v I. federální lize se soupiskou: Jagob, V. Krejčí, Majer, Topolský, Faltýnek, Slawisch, Burgr, Vaněček, Richter, Dlouhý, Heřmánek. Šafránek, Müller, Horáček, Hanzlík, Košťál. Trenér I. Burkert.

1993 –

Pod názvem Sokol Hradec Králové hrajeme opět nejvyšší soutěž I. českou ligu (extraligu) se soupiskou: Slawisch, Richtr, Bílek, Houser, Horáček, Pour, Licehamer, Vondra, Smetana, Volejník, Šafránek, Kubálek, Machut, Paštika, Trnka, Hromádko, Veselý. Trenér J. Holý.

1997 –

Po dvaceti letech jsou opět žáci mistři ČR, pod vedením trenéra V. Trojana.

1998 –

Další úspěch – mladší dorostenci jsou mistři ČR, opět pod vedením trenéra V. Trojana.

2010 –

Návrat mužů do 1. ligy (druhá nejvyšší soutěž).

2015 –

Účast v baráži o postup do nejvyšší soutěže proti MMCite Brno, pod vedením trenéra L. Peterky.

2016 –

Účast v baráži o postup do nejvyšší soutěže proti BK Lions Jindřichův Hradec, opět pod vedením trenéra L. Peterky.

Spolupracujeme

Asociace klubů 1. basketbalové ligy

Sokol Pražské Předměstí HK2

Sokol ZVUS Hradecké lvice

KHK basketbalová akademie