Královští sokoli uzavřeli základní část 17. výhrou

18. kolo 1. ligy mužů, skupina „B“ Královští sokoli : BK Opava „B“ 98:69 (25:20, 44:39, 72:56)

Základní část 1. ligy mužů měla v neděli, 4.2.2018, na pořadu své závěrečné kolo. Královští sokoli na domácí palubovce oplatili Opavě jedinou prohru v této části soutěže a po zlepšeném výkonu ve druhé polovině utkání vyhráli výrazným skóre 98:69. Do poloviny utkání drželi opavští mladíci, posílení Kryštofem Vlčkem z opavského „Áčka“, krok, zvláště díky Jiřímu Štěpánkovi a Lukáši Bukovjanovi. Prvně jmenovaný z 5ti trojkových pokusů všechny proměnil, Lukáš Bukovjan jej doplňoval individuálními nájezdy, ve kterých byl rovněž 5x úspěšný. Královské sokoly držel svým výkonem především Jan Špaček a spolehlivý Peter Majerík. Jeden z nejlepších výkonů předvedl také František Žaba. Ve druhé polovině utkání přeřadili královští na vyšší rychlostní stupeň a skóre začalo narůstat v jejich prospěch. Do závěrečné čtvrtiny tak vstupovali s náskokem 16 bodů, dokázali jej navýšit na závěrečný rozdíl 29 bodů. Konečným výsledkem 98:69 zakončili působení v základní části s bilancí 17 vyhraných utkání a jedinou prohrou.

Dva královští sokoli si připsali ceněný double-double, Peter Majerík, nejlepší střelec celého utkání s 25 body a 12 doskoky a Jan Špaček s 22 body (2x za 3b) a 10 doskoky. Ondřej Peterka, přes velmi malé procento úspěšnosti za 3 body (1/8 = 12,5%), zaznamenal 17 bodů, František Žaba 14 (1x za 3b), Tomáš Mahler 10 bodů, David Šírek 4 body + 5 asistencí, oku lahodících, Petr Andres, Jan Jiříček a Ladislav Malý po 2 bodech.
V opavském celku se bodově prosadili výše uvedení, Lukáš Bukovjan s 21 bodem (1x za 3b), Jiří Štěpánek 19 bodů (5x za 3b), Kryštof Vlček přidal 8 bodů + 7 doskoků.

Doskok na obou stranách byl silnou stránkou Královských sokolů, celkem jich zaznamenali 47, proti opavským 34.
1. liga po krátké přestávce pokračuje skupinou o 1. – 6. místo, do které se nominovaly první tři družstva z obou skupin, přičemž se započítávají utkání ze základní části. Ze skupiny „A“ se do této fáze soutěže probojovala družstva Slavoje Litoměřice, Basketu Košíře a BC Vysočiny, ze skupiny „B“ Královští sokoli, Basketball Olomouc a poslední výhrou v 18. kole také SKB Zlín. Nejlepší výchozí pozici má náš celek, družstvo Královských sokolů, které má aktivní bilanci se všemi týmy z „B“ skupiny po základní části.

Trenér Peterka: „Výsledek trochu zkresluje úsilí, které jsme museli vynaložit v dnešním utkání. Opava v první polovině hrála velmi dobře, nedařilo se nám eliminovat střelce Jiřího Štěpánka a velmi šikovného rozehrávače Lukáše Bukovjana. Poločas tak byl více trápením, než jsme si před zápasem chtěli připustit. Ve druhé polovině jsme se zlepšili ve všech činnostech a skóre začalo narůstat v náš prospěch. Teď se musíme soustředit na další fázi soutěže, utkání s celky skupiny „A“ nebudou rozhodně jednoduchá a všichni víme, jak vypjaté duely bývají třeba s vítězem „Áčkové“ skupiny, Slavojem Litoměřice. Uděláme vše proto, abychom uspěli i v další fázi a znovu vybojovali účast v baráži o nejvyšší soutěž.“

* Pavel Rozsypal