Zázračný obrat vedl k postupu U12 do final-four

Basket Litomyšl - Královští Sokoli 58 : 53

Královští Sokoli – Basket Litomyšl 48 : 31

Ve čtvrtfinále východočeského přeboru skupiny I (výkonnostně lepší skupina), jsme jako 3. tým po základní části vyzvali 6. tým družstvo Adfors Basket Litomyšl. Sobotní utkání se odehrálo v Litomyšli a to nedělní v HK na Eliščině nábřeží. Vzhledem k našim poměrně snadným výhrám v základní části (+25 a +29) a také vzhledem k naší jasné výškové převaze (v průměru tak 15 až 20 cm na hráče) jsme byli favoritem dvojutkání. S tím se ovšem tým Litomyšle tvořený pouze 3 kluky a 6 děvčaty nehodlal smířit a hned od úvodu prvního zápasu nám zle zatápěl a to zejména rychlou hrou v útoku a agresivní celoplošnou obranou. V obraně jsme měli obrovský problém ubránit výborně hrajícího Dominika Suchomela (ročník 2008), který znamenal permanentní ohrožení pro náš koš (nakonec autor 25 bodů) a zároveň si na něm naši nejlepší obránci udělali kupu faulů. První kvarta skončila smírně 15:15, druhou už jsme prohráli 18:10 a do šatny tak šli s nepříjemným mankem 8 bodů. Ve třetí části jsme upustili od rotace dvou pětek, což vedlo k dotažení soupeře na 50:50 po této části. To už byl ovšem vyfaulovaný Adam Kněžour a za 2 minuty poslední kvarty ho následoval i Patrik, Mates a Matyáš dohrávali se 4 fauly. V poslední části už oběma týmům zjevně docházely síly, ale domácí jich měli přece jenom víc a tak tuto část vyhráli 8:3, což znamenalo i celkové vítězství Litomyšle o pět bodů.

V neděli nám tak, pokud jsme chtěli postoupit, nezbývalo nic jiného než soupeři hořkou porážku oplatit a vyhrát minimálně o 6 bodů (hrálo se na rozdíl ve skóre po 2 utkáních). Na úvod je třeba zdůraznit, že v hale na Eliščině nábřeží panovala na tuto kategorii neuvěřitelně skvělá, bouřlivá atmosféra, o kterou se postarali jak hostující (2 bubny), tak hlavně domácí fanoušci (3 bubny). V hale nebylo slyšet vlastního slova a pokřikování na svěřence (někdy i pískání rozhodčích) bylo naprosto zbytečné a neslyšitelné. Myslím, že už jen atmosféra byla velkým zážitkem pro všechny aktéry utkání. Zápas byl od začátku hodně nervózní, přičemž nám bylo jasné, že pokud chceme uspět, musíme podstatně zlepšit hlavně obranu (58 obdržených bodů v Litomyšli na nás bylo opravdu hodně). To se také v první čtvrtce povedlo, ovšem ani s naší produktivitou to nebylo valné a tak jsme po první části vedli 11:5. Druhá kvarta se nám příliš nepovedla a hlavně v obraně a na obranném doskoku to pěkně skřípalo. Tuto část jsme tedy prohráli 12:14, a tak se šlo do šatny za stavu 23:19 pro nás. Za tohoto stavu stále postupovala Litomyšl a nám zbývalo posledních 16 minut naděje na postupový obrat. Ještě v polovině 3. čtvrtky se skóre moc nepohnulo (25:22). Pak však přišel náš time-out a rozhodující část celé série. My jsme prostřídali (na hřiště přišli čerství Petr, Jacko a Hruška) a trenér Litomyšle stáhnul klíčového Dominika Suchomela. V této fázi už se plně projevilo, že soupeř v podstatě nestřídal (rotoval pouze 6 hráčů, oproti našim 10), a tak jsme měli více sil. Matěj Jacko dal 3 koše za sebou a při výborné obraně jsme soupeři poprvé odskočili na slibných 9 bodů po třetí kvartě (32:23). V poslední části už jsme měli na vrch a vedení ještě navýšili na konečných 17 bodů. V tomto utkání se k výbornému výkonu vzepjal Vilda Suchan, autor 24 bodů. V obraně se vytáhnul skvělým výkonem Adam Vecheta. Po pořádné dřině celého týmu nás tak na začátku dubna čeká final-four pro 4 nejlepší celky VP I !!!

Sestava a body Sokolů v obou utkáních:

Suchan 36, Jacko 19, Nešpor 11, Kněžour 9, Janoušek 6, Petr 5, Hruška 5, Nguyen 4, Deutsch 4, Vecheta 2, Ságner, Hála, Šanda a Chare.