Základní část Kooperativa NBL je (téměř) u konce, nadstavba je za dveřmi

Základní část Kooperativa NBL je téměř u konce. Královským sokolům zbývá poslední odložené utkání s Brnem, které však bude odehráno v průběhu nadstavby. Pojďme již teď, než bude nadstavba rozehrána, bilancovat proběhlou část ligy. Po 21 odehraných utkáních Královských sokolů.

Po základní části Kooperativa NBL jsou Královští sokoli na skvělém 7. místě (pravděpodobně tak již zůstanou i po utkání s Brnem) s kladnou bilancí 11 výher a 10 proher. Počet vítězství po základní části je zatím největší v historii Královských sokolů v Kooperativa NBL. Ale hlavně:

Královští sokoli poprvé postoupili do nadstavbové skupiny A1!

„Cílem po základní části byl postup do skupiny A1, což se podařilo. Po covidových peripetiích v listopadu a s tím, jak se kluci vyrovnali i s mou absencí kolem konce roku, jsme s výsledky velmi spokojeni. Navíc jsme se opět zlepšili oproti loňské sezóně v počtu vyhraných utkání, takže spokojenost,“ říká k výsledkům zápasů základní části hlavní trenér Lubomír Peterka.

Z jedenácti vítězství jich hradecký tým uloupil 5 venku (v Ústí nad Labem, Jindřichově Hradci, Děčíně, Pardubicích a v Olomouci) a 6x pak porazil své soupeře na domácí palubovce (Kolín, Olomoucko, Ústí nad Labem, Jindřichův Hradec, Děčín a Ostravu). Trenér Peterka k výsledkům jednotlivých zápasů: „Byla utkání, která jsme chtěli vyhrát, ale nepovedlo se. Ať už to bylo venku v Ostravě, těsná byla domácí prohra s Pardubicemi. Ale zase jsme Pardubice dokázali porazit na jejich palubovce a ceníme si i domácí výhry nad Kolínem.“

Pojďme se nyní podívat na některé statistiky Královských sokolů. Individuální i týmové:

Z dvanácti hráčů na soupisce Královských sokolů odehráli všech 21 utkání pouze dva - Adam Goga a Nikola Vujovič. Nejvíce času na hřišti pak tráví Pedja Stamenkovič - více než 31 minut na utkání, následuje ho Nikola Pešaković (téměř 29 minut na utkání), pak jsou již minuty více rozloženy.

Královští sokoli mají celkem čtyři střelce, kteří zapisují dvojciferný počet bodů. Top skórerem je Nikola Pešaković (15,5 bodů), následuje ho Ozren Pavlović (14,3 bodů), Peter Sedmák 12,6 bodů) a David Škranc (10,2 bodů).

Nejlepšími doskakovači jsou Ozren Pavlović a David Škranc (oba 5,5 doskoků), těsně za nimi je i Nikola Vujović (5,4 doskoků).

Skvělá čísla v asistencích předvádí Pedja Stamenković, který je nejlépe asistujícím hráčem v lize (7,9 asistencí). Drží také rekord sezóny v počtu asistencí v jednom utkání, kterých bylo 15! proti Pardubicím. Druhým hráčem v počtu asistencí je Nikola Pešaković (3,5 asistencí).

Jdeme na úspěšnost střelby. U dvoubodových pokusů má nejlepší procento úspěšnosti David Škranc (60,5 %), následován Peterem Sedmákem (59,6 %). Nejlepšími trojkovými ostrostřelci jsou David Škranc (38,6 %) a Ondřej Peterka (38,2 %), který také doručuje největší průměrný počet trojek na utkání (2,1 úspěšné trojky). U trestných hodů jasně vede Ondřej Peterka (90 %), když v této sezóně minul zatím pouze 2 šestky! následuje Pedja Stamenković (81,6 %).

Královští sokoli jsou 7. ze všech týmů v průměrném počtu vstřelených bodů (81,5) a 6. v počtu obdržených bodů (85,5). Náš tým má velmi dobré procento úspěšnosti dvoubodových střel (54,9 %), ve kterém je dokonce 2. v lize. U tříbodových střel je pak 5. (32,6 %). Stejné místo má v průměrném počtu asistencí na jedno utkání (18,8). Naopak nejhorší v lize jsou Královští sokoli v počtu doskoků 36,3.

Ze statistik lze vyčíst rozložení bodové produkce Královských sokolů na větší počet hráčů. Hra našeho týmu je založena na týmové spolupráci. Důležitým prvkem je Pedja Stamenkovič, který sice v letošní sezóně nedoručuje tolik bodů, kolik jsme byli zvyklí v minulých letech. Hraje však pro tým a pozvedá svými asistencemi hru ostatních spoluhráčů. Oproti minulým sezónám Královští sokoli zapracovali na obraně. Co musí však jednoznačně zlepšit, je práce na doskoku, a to zejména na tom útočném.

A co dál?

Královští sokoli splnili první cíl sezóny, a to postup do skupiny A1. Sezóna však nekončí a je před nimi další, neméně jednoduchý cíl. A to postup do play-off. Královští sokoli na to mají 14 zápasů (+ poslední utkání základní části). „Tabulka ve skupině A1 je hodně vyrovnaná. Na 4. místo našemu týmu chybí pouze 2 výhry. Proto je na místě stanovit si vyšší cíl, než pouze postup do play-off. A to 6. a lepší místo po nadstavbě,“ věří týmu trenér Peterka.

Proč? Týmy na 7. a 8. místě odehrají předkolo play-off s 9. a 10. týmem skupiny A2. Tyto týmy se utkají na 2 vítězství a to může být velmi zrádné. Krom toho z 8. místa se jde v play-off na Nymburk, ze 7. pravděpodobně na Opavu (nebo Brno?). Kdežto od 6. místa výše budou i v play-off hratelnější soupeři. Loni byli Královští sokoli 7. Letos chtějí být lepší.

Královští sokoli jdou na to! Pojďte do toho s nimi! Podpořte je v cestě do play-off!

Již tuto sobotu 29. 1. od 17.45  Královští sokoli odstartují skupinu A1 na palubovce Kolína.

První domácí utkání nadstavby se odehraje příští sobotu 5. 2. od 18.00 proti Slunetě Ústí nad Labem, jako vždy ve Sportovní hale Třebeš. Jste zváni!

Sokol letí do nadstavby!

Autor: Veronika Peterková