Ve 3.kole jdeme na Olomoucko

BK REDSTONE Olomoucko a Královští sokoli Hradec Králové se utkají v sobotu 8. 10. 2022 od 18:00 ve SH Gymnázia Olomouc.

3.kolo Kooperativa NBL 2022/2023 (základní část)

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022:

Vzájemné zápasy v minulém ročníku Kooperativa NBL vyšly vždy ve prospěch hradeckého týmu, ten bral 2 x vítězství v základní části.

30. 10. 2021 Královští sokoli 105:77 BK REDSTONE Olomoucko (10. kolo základní části)

8.1. 2022 BK REDSTONE Olomoucko 71:73 Královští sokoli (21. kolo základní části)

Královští sokoli

Hradecký tým bohužel podlehl v 1. kole USK Praha 87:72 a tuto středu ve 2. kole na domácí palubovce Basketu Brno 70:87. V posledním zápase se Královským sokolům velmi slušně vydařila polovina zápasu. Třetí čtvrtina však přinesla několik trojek, které zavěsil brněnský Oleksandr Mishula a zápas se i díky výborně hrajícímu americkému hráči Jamalu Kameronu Chatmanovi svým výsledkem otočil ve prospěch Basketu Brno. O to více

hradecký tým lační po vítězství a chce pro něj udělat maximum. Mezi největší opory týmu momentálně patří David Škranc.

BK REDSTONE Olomoucko

Z týmu Královských sokolů přestoupil před novou sezónou do Olomoucka nejlepší rozehrávač minulého ročníku Kooperativa NBL Peda Stamenkovič. Minulý ročník jako jediný hráč ligy překonal hranici osmi asistencí na zápas a bude určitě pro hradecký tým hrozbou. Trenér Miljan Čurović si vytýčil s týmem jako cíl postup do play-off, v letošním ročníku se však zatím nedaří. Nejprve prohra s Kolínem v 1. kole 73:78 a ve 2. kole s týmem SK Slavia Praha 81:62. O to více bude tým chtít na domácí půdě zabojovat o první letošní vítězství.

Rozhovory před zápasem:

Ondřej Peterka (kapitán týmu, křídlo/pivot)

Kapitáne, jak víme, tak vaším vzorem je bývalý americký basketbalista Scottie Pippen a váš taťka. Čím Pippen a čím taťka?

"Je to jednoduché, proč jsem si vybral tyto dva vzory. Můj taťka hrál basketbal a já jsem basketbal už od malička sledoval, díky tomu jsem byl přítomný na mnoha zápasech a chtěl jsem hrát basketbal jako on, a to na nejvyšší úrovni v Česku. Taťka je pro mě nejen vzorem, ale také inspirací. Co se týče Scottieho Pippena, to bylo tím, že můj první dres, který jsem dostal bylo číslo 33 právě s ním, jak tak vzpomínám to mi byly asi 3 nebo 4 roky. Já jsem sledoval hodně jako malý kluk hru Chicago Bulls, kdo by nesledoval v té době, tu slavnou éru kolem Jordana a Pippena. Pippen se mi svou hrou hodně líbil, byl takový všestranný, uměl dobře bránit, výborně přihrát a byl to hodně takový týmový hráč."

Jak těžký pocit prohry byl po prvním domácím zápasu?

"Náš první domácí zápas jsme první poločas mohli hrát ještě líp a vést o více bodů, nakonec jsme šli do další čtvrtiny s dvoubodovým náskokem. Ale druhý poločas byl prostě špatný, náš nástup do něj byl takový bez energie a dali jsme Brnu jen pár jednoduchých košů. Oni se pak chytli a druhý poločas jsme prohráli o téměř 20 bodů, což je škoda. První domácí zápas prohrát před našimi fanoušky, tak to nás opravdu hodně mrzí. Brno je opravdu těžký soupeř, ale já jsem věřil, že bychom ho mohli potrápit víc, nebo i klidně vyhrát, protože Brnu se u nás v minulosti moc nedařilo. Je to škoda, musíme zabrat a v útoku hrát týmově, pak si myslím, že můžeme uspět. Teď se musíme nakopnout a odehrát lepší zápas v Olomouci."

V sobotu hrajete s Olomouckem, vnímáte tento tým jako těžkého soupeře? A na kterého hráče je obzvláště nutné dát si pozor?

"Bude to určitě těžký zápas, protože Olomoucko je doma silné, i když má teď jenom šesti nebo sedmičlennou rotaci. Zbytek jsou mladí kluci, ale i přesto si myslím, že mají velice kvalitní tým. My si musíme dát pozor na Pedu Stamenkoviče, protože umí najít volné spoluhráče a vytvořit volné střely. Takže pokud bude hrát musíme si ho ohlídat a dobře bránit. Také si myslím, že musíme zlepšit náš útok, protože našim problémem je ofenzíva, těch 70 a 72 bodů co jsme dali je málo. Musíme střílet víc trojek, a hlavně je proměňovat. Jedeme do Olomouce s tím, že chceme zabojovat a urvat první vítězství v sezóně, což by nám hodně pomohlo."

Lubomír Peterka (trenér):

Pane trenére první domácí zápas vypadal nadějně, nakonec však bohužel skončil prohrou. Kde vidíte rezervy? Na čem je ještě zapotřebí zapracovat?

"Středeční zápas s Brnem, který je hodně dobrý soupeř nám ukázal, že můžeme hrát domácí zápasy s těžkým soupeřem, ale bohužel nestačí hrát jen první poločas. Myslím si, že máme velké rezervy v dodržování taktických pokynů. Nedodržovali jsme věci, které jsme si řekli na poradě. Ve druhém poločase se nám bohužel přestala dařit střelba a jak se nám zadrhl útok, tak jsme přestáli i bránit a tam Brno získalo rozhodující náskok zhruba deseti bodů. Ten už si to do konce zápasu udrželo. Rezervy máme a musíme na nich pracovat."

V sobotu vyrazíte na Olomoucko, to ve druhém kole podlehlo pražské Slávii. Jak moc těžký bude zápas s tímto soupeřem?

"Zítřejší zápas s Olomouckem nebude jednoduchý, Olomoucko, ač má dvě prohry jako my, tak hrálo venku na Slávii, která bude doma asi hrát solidně. Není to také, ač je to nováček, rozhodně slabý soupeř! Doma první zápas hrálo Olomoucko s Kolínem, který má pro tuto sezónu velké ambice. Já osobně předpokládám velmi těžký zápas, domácí budou chtít za každou cenu vyhrát a nemít na svém koně nulu. Mají dva nové americké hráče, takže tento tým bude určitě jiný, než s jakým jsme hráli v přípravě. My se musíme zkoncentrovat sami na sebe, vrátit se k naší hře a dělat ty věci, na kterých se domluvíme, co nejlépe. Musíme jít do boje se vztyčenou hlavou a nemít poraženeckou náladu."

Autor: Martin Fletcher