V sobotu přivítáme na domácí palubovce Opavu

Královští sokoli Hradec Králové a BK Opava se utkají v sobotu 15. 10. 2022 od 17 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

4. kolo Kooperativa NBL 2022/2023 (základní část)

Přijďte nás podpořit a zároveň si zasoutěžit s partnerem zápasu JF Cars s.r.o. - Pneuservis Dědeček. Pracovníci této firmy jsou velmi příjemní, šikovní, rychlí a kvalitní = s přezutým autem od nich odjíždíte za 15 minut. Právě proto také náš klub využívá jejich služeb. Mimo jiné firma podporuje náš mládežnický basketbal. Prvních 30 diváků, kteří si zakoupí na zápas vstupenku, dostane od firmy poukázku na přezutí vozidla za zvýhodněných podmínek, další šťastlivci je mohou vyhrát o poločasové soutěži.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

Vzájemné zápasy v minulém ročníku Kooperativa NBL vyšly vždy ve prospěch BK Opava. Ta 2 x zvítězil a v základní části a 2 x v nástavbové části ve skupině A1.

2. 10. 2021 112:59 Královští sokoli (5. kolo základní části)

5. 12. 2021 Královští sokoli 77:101 BK Opava (16. kolo základní části)

16. 2. 2022 BK Opava 100:36 Královští sokoli (skupina A1 – 5.kolo)

26. 3. 2022 Královští sokoli 89:93 BK Opava (skupina A1 – 12. kolo)

Královští sokoli

Sokoli mají prozatím v této sezóně dvě prohry a jednu výhru. Ve třetím kole se jim podařilo fantastickým výkonem zvítězit na hostující palubovce proti týmu BK Redstone Olomoucko 109:95. Mezi lídry týmu patří David Škranc, který podává opravdu skvělé výkony.

BK Opava

Opavský tým v loňském roce vyhrál Český pohár, byl vicemistr ligy a zúčastnil se FIBA Europe Cupu. Mimochodem svůj první zápas nového ročníku FIBA Europe Cupu odehrál slezský tým tuto středu na domácí palubovce proti týmu Keravnos Strovola (Kypr), v duelu prohrál 77:89. V Kooperativa NBL zatím odehráli opavští tři utkání, na domácí půdě podlehli 1. října celku ERA Basketball Nymburk 61:69, ve 2. kole brali vítězství na půdě Kolína 80:75 a uplynulou sobotu porazili SK Slavia Praha 86:71.Před sezónou přišli do klubu Jakub Mokráň a Radek Farský, oba širší členové reprezentace. Zahraniční posilou je americký hráč Dontay Bassett, který je z Utahu z univerzitního týmu Weber State Wildcats. BK Opava má i letošní sezónu zálusk na pozice nejvyšší.

Statistické zajímavosti

Královští sokoli

V předchozích 2 sezonách utkání 4. kola hráli také na svém hřišti a v obou případech zvítězili. Tentokrát však narazí na mnohem silnějšího soupeře, než jakými byli loni Kolín a předloni Brno. S Opavou se již od návratu do NBL ve 4. kole střetli, jednalo se o nováčkovskou sezonu a v krásné opavské hale odehráli výbornou partii, ačkoliv nakonec prohráli o 11 bodů.

Hradec dosud Opavu od postupu do NBL neporazil. Nyní bude mít 14. pokus.

David Škranc

V Olomouci překonal své osobní ligové střelecké maximum, nově ho stanovil na 27 bodů. Stejně tak překonal i osobní rekord v počtu trefených dvoubodových pokusů, aktuálně má hodnotu 9. 31 bodů v hodnocení užitečnosti pak je vyrovnaným rekordem, poprvé ho dosáhl v lednu roku 2020 proti Kolínu.

Proti Opavě se dokázal blýsknout jen o 6 týdnů později, tehdy proti ní zaznamenal skvělých 5 bloků, v tomto ohledu dosud lepší výkon nepředvedl.

Tentokrát už by jubilejní 800. doskok v NBL (vč. play-off) doopravdy získat měl. Bude to proti Opavě hned ten první. Že by ze zápasu odešel bez doskoku, to se mu v hradeckém dresu ještě nestalo.

Adam Goga

V utkáních s Opavou se mu příliš nedaří. V předchozím ročníku proti ní odehrál 2 ze svých 4 nejhorších zápasů v hodnocení užitečnosti (oba ale v hale soupeře). Ukáže se doma v jiném světle?

Celkové statistiky NBL

Po vydařeném utkání v Olomouci má Hradec zastoupení v první desítce NBL v zápasových průměrech bodů, doskoků i asistencí. Po 3 kolech je mezi střelci na 7. místě David Škranc s 18 body na zápas, Aleksandar Vlahović je dokonce na 2. pozici mezi nahrávači s 6,7 asistencemi na zápas, ale nejlépe se zatím sokolům vede v doskocích, jako jediní jsou totiž v top 10 ve dvojici! Na 5. příčce se nachází Maksim Šturanović s 8,7 doskoku, o 2 místa za ním pak David Škranc s 8,3 doskoku na zápas.

Rozhovory před zápasem:

Lovro Mandalinić (CRO) – rozehrávač/křídlo

Vaším vzorem je legenda basketbalového světa Dražen Petrović, čím právě on? Je něco z jeho hry, co jste vy sám začal aplikovat?

Dražen Petrović je příkladem toho, jak být vytrvalý, pracovitý a jak si vždy věřit. Abych řekl pravdu, moc z jeho hry sám pro sebe neaplikuji.

V sobotu se na domácí půdě střetnete s týmem Opavy. S čím jdete do utkání a na koho ze soupeřova týmu je nutné si dát největší pozor?

Opava je skvělý tým, letos vyhrála dva zápasy a jeden ztratila s Nymburkem, který je, jak všichni víme nejlepší tým v České republice. Čeká nás těžký zápas. Budeme stát proti kvalitnímu střeleckému celku, kterému se daří dávat hodně trojek, takže se musíme snažit je v tomto ohledu omezit. Opavští jsou také velmi dobří v útočném doskoku, bude nutné s nimi opravdu tvrdě bojovat. Podle mého názoru patří mezi jejich dva nejlepší hráče Jakub Mokráň a Jakub Šiřina. V posledním zápase ukázal také své kvality také Dontay Bassett. Tyto tři hráče si musíme pohlídat a ubránit.

 Lubomír Peterka (trenér):

 Pane trenére, pojďme se ještě ohlédnout za předchozím zápasem. Jak hodnotíte první výhru v sezóně a kdo z týmu si zaslouží obzvlášť pochvalu?

Vítězství v Olomouci se určitě cení, protože vyhrát venku je pro tým vždycky velká vzpruha, zejména po těch prvních dvou zápasech, kdy jsme narazili na těžké soupeře. Co se týče hráčů, určitě bych nechtěl zmínit nikoho extra, myslím si, že celý tým hrál velice dobře. Určitě chci pochválit všechny za dobrý přístup i za povzbuzování od těch hráčů, kteří se nezapojili do hry. Zápas s Olomouckem byl vítězstvím celého týmu, nikoliv jednotlivce.

V sobotu Vás čeká druhý domácí zápas. Jak těžké bude zdolat Opavu? Na kontě má v této sezóně dvě výhry a jednu prohru. 

Jsme v páté sezóně a s Opavou jsme v lize ještě nevyhráli. V sobotu náš čeká opravdu hodně zdatný soupeř. Pokud chceme uspět, tak budeme muset podat ještě lepší výkon než v Olomouci a doufám, že se kluci o vítězství poperou.

Přijďte nás povzbudit, těšíme se na vás, vaše podpora je pro nás důležitá!

Autor: Martin Fletcher