Už zítra se uskuteční bitva Sokolů a Medvědů

Královští sokoli Hradec Králové a GEOSAN Kolín se utkají ve středu 2.11. 2022 od 19 hodin ve Sportovní hale Třebeš.

Bude se hrát 8. kolo Kooperativa NBL 2022/2023.

Partnerem zápasu je TN TRADE Hradec Králové. V poločasové soutěži se bude hrát o slevové poukázky na nákup zboží v jeho e-shopu.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022 

Vzájemné zápasy v minulém ročníku Kooperativa NBL vyšly nerozhodně 2:2.

  • 29.9.2021 Královští sokoli 87:81 GEOSAN Kolín (4.kolo základní části)
  • 2. 12. 2021 GEOSAN Kolín 86:68 Královští sokoli (15. kolo základní části)
  • 29. 1. 2022 GEOSAN Kolín 80:86 Královští sokoli (skupina A1 – 1.kolo)
  • 6. 3. 2022 Královští sokoli 84:90 GEOSAN Kolín (skupina A1 – 8.kolo)

Královští sokoli

Od návratu do NBL dosud nedokázali vyhrát svůj duel 8. kola. Čeká je 5. pokus (z toho 3. v řadě na domácím hřišti), pokaždé to bylo proti jinému soupeři a vždy inkasovali minimálně 96 bodů.

Kolín však patří mezi protivníky, které sokoli potkávají poměrně rádi, hlavně ve své hale. Aniž by na něj narazili v play-off, odehráli proti němu za předchozí 4 sezony celkem 16 utkání s naprosto vyrovnanou bilancí 8-8, v třebešské hale jde o 8 střetnutí a 6 výher hradeckých hráčů.

Při jedné z nich, konkrétně té z 6. kola nadstavbové skupiny ročníku 2018/19, nastříleli těžko uvěřitelných 124 bodů, což je nejen střelecký ligový týmový rekord sokolů, ale také absolutní bodový rekord jednoho týmu v hradeckých zápasech v NBL. Vítězství o 53 bodů je taktéž zapsané do klubové knihy rekordů v rámci samostatné české ligy.

Jen o 3 kola později pak na palubovce Kolína nasázely oba celky v součtu 212 bodů, což je také stále platné maximum pro utkání sokolů v NBL.

Aktuální zápasová bilance 1-6 je totožná jako v sezoně 2019/20. Shoda by pokračovala v případě porážky, při vítězství nad Kolínem by u hradeckého týmu premiérově svítila kombinace 2-6.

Statistické zajímavosti

Ondřej Peterka

Proti Kolínu odehrál v základní části ročníku 2019/20 na domácím hřišti podle všech statistických ukazatelů jeden z nejlepších zápasů v kariéře vůbec a vytvořil si v něm osobní rekord 12 doskočených míčů. Od té doby se na dvojciferný počet doskoků v utkání dostal jen jednou.

Adam Goga

Minimálně 4 asistence v zápase zaznamenal v 6 ze 7 utkání této sezony. Což je o 1 utkání více než za celý předchozí ročník.

Maksim Šturanović

I přes výprask od Nymburka se stále drží v top 5 NBL v průměru doskoků na zápas s hodnotou 9,7. V prvních 7 utkáních v hradeckém dresu zapsal hned 4× double double, to po příchodu k sokolům nikdo další nedokázal. Stejně tak to nikdo jiný v jejich barvách nezvládl v prvních 7 utkáních sezony. Opět může zaútočit na třetí double double za sebou, což z hradeckých hráčů v NBL zvládl jen Peda Stamenković v ročníku 2018/19, a to ještě pouze při započítání závěrečné baráže.

Vojtěch Kalný

Proti Nymburku zaznamenal vůbec první ligové asistence v kariéře, celkem 2. Dočkal se jich až při svém 16. startu.

GEOSAN Kolín

Středočeský tým se momentálně nachází na 4. místě tabulky. Z šesti odehraných zápasů bral čtyřikrát výhru a dvakrát prohru. Naposledy hráli kolínští uplynulou sobotu s nováčkem ligy pražskou Slavií, tu porazili 85:76. Mezi lídry týmu paří litevský Džiugas Slavinskas, který má koeficient bodové úspěšnosti 19.8. Jakub Petráš dominuje s 9.8. doskoky na zápas.

Rozhovory před zápasem:

Tomáš Dvořák (rozehrávač)

Uplynulou sobotu jste odehráli zápas proti nejlepšímu týmu v éře českého basketbalu. Jak si vysvětlujete, že vyhrál Nymburk tak velmi výrazným rozdílem?

Chyběli nám tři hráči základní pětky, což hrálo stěžejní roli v průběhu utkání. Nymburk už od začátku nastavil tempo hry, kterému jsme se nedokázali vyrovnat.

Po zápase jste byl naprosto zaslouženě vyhlášen nejlepším hráčem za domácí tým. Jaké poučení z velmi těžkého zápolení plyne? S čím půjde do boje proti Kolínu?

Do zápasu jdeme s jasným cílem, podat lepší výkon než proti Nymburku. Nebude to ale nic lehkého. Potřebujeme přitlačit v obraně a zároveň hrát s větším klidem v útoku. Budu se snažit navázat na svůj výkon z předešlých utkání, abych pomohl týmu k co nejlepšímu výsledku.

Lubomír Peterka (trenér):

Určitě je těžké prohrát zápas s Nymburkem tak velkým rozdílem. Tým bohužel působí nesoustředěně a bez potřebné fyzické síly. Jak to vidíte vy?

Velký bodový rozdíl hráče mrzí. Bylo to hodně těžké utkání zejména pro naše dvacetileté hráče, kteří teprve v KNBL začínají. Nám bohužel chyběli tři zásadní hráči, což je hrozně moc znát.

Co by nevíce mohlo platit proti Kolínu, aby Hradec uspěl?

Můžeme překvapit jedině tím, že budeme předvádět kvalitní basketbal. Musíme hrát na hranici tvrdosti a nepředvádět stupidní chyby.

Přijďte nás povzbudit, těšíme se na vás, vaše podpora je pro nás důležitá!

Autor: Martin Fletcher