Basket Academy Nymburk - Královští Sokoli

39 : 60
Basket Poděbrady - Královští Sokoli

61 : 72

Poslední ligové dvojkolo nás přivedlo na palubovky týmů z Nymburku a Poděbrad. Karty byly před těmito zápasy rozdány celkem jasně, když jasnými postupujícími do extraligy z naší skupiny byla družstva BK Pardubice a BK Brandýs nad Labem. O třetí (poslední) postupové místo jsme si to pak měli rozdat my, právě s týmem z Poděbrad.

V sobotu nás čekal jasný úkol. Porazit Nymburk jakýmkoliv rozdílem a vylepšit si tak postupovou matematiku na neděli. Už z prvního vzájemného listopadového zápasu jsme věděli, že Nymburk bude nepříjemný soupeř, který nám nedá výhru zadarmo. To se začalo naplňovat hned od začátku, když v průběhu celé první čtvrtky jsme nedokázali soupeři odskočit a za vděk jsme museli vzít 2 bodovým hubeným náskokem (14:12). V druhé kvartě jsme utáhli šrouby v obraně a soupeři dovolili pouze 6 bodů. Nicméně ani nám se v útoku proti urputné nymburské obraně příliš nedařilo, a tak v poločase svítilo na tabuli hodně hubené skóre 26:18 v náš prospěch. Nástup do druhé půlky se nám poměrně vydařil a Nymburku jsme odskočili na 41:26 ve 27. minutě. Ani to však houževnatého soupeře nezlomilo, když ještě ve 32. minutě snížil ztrátu na hratelných 11 bodů (45:34). Až potom jsme sedmi bodovou šňůrou definitivně rozhodli o osudu utkání. V zápase se nám příliš nevedlo (opět hlavně v útoku to byla velká bída) a tak jsme museli výhru ubojovat poctivou prací v obraně.

Před nedělním zápasem jsme tedy věděli, že k postupu do extraligy si můžeme dovolit i prohrát, ale maximálně o 7 bodů. Myšlenku na jakoukoliv prohru jsme si však nechtěli vůbec připustit a do Poděbrad dorazili kluci plní odhodlání. I přes bojovnou náladu se nám začátek zápasu vůbec nepovedl, když hlavně naše jindy hodně pevná obrana byla místy v troskách. Poděbradům stačilo 6 minut a náš 7 bodový „polštář“ vybojovaný v domácím zápase byl fuč (7:15). Pak se kluci naštěstí zklidnili a hlavně začali pořádně bránit, což neslo své ovoce a do konce první kvarty už dal soupeř jen jeden bod oproti našim 11. Tento úsek bych také viděl jako klíčový pro celý zbytek zápasu, když tým v sobě našel tak důležitou vnitřní sílu i za nepříznivého stavu. Hned na začátku druhé čtvrtky si třetí osobní chybu připsal pro Poděbrady klíčový Matyáš Benda, který v zápětí střídal. Nad hrou jsme začali v této části přebírat kontrolu a soupeře přehrávat. V 18. minutě z toho tak bylo vedení o 10 bodů (35:25). Místo toho, abychom soupeře do poločasu zlomili třeba na 18 bodů, jsme však hlavně vinou opakovaného neproměňování jasných šoupáků z pod koše dovolili soupeři snížit na hratelných 6 bodů (poločas 38:32). Po úvodním snížení na 3 body jsme začali Poděbrady opět mírně přehrávat a rozdíl ve skóre pomalinku navyšovat. (po 3. části 55:43). Místo toho, aby nás tento už pohodlný náskok (spolu s prvním zápasem už 20 bodů) uklidnil, vstoupili jsme do poslední čtvrtky katastrofálně. Za 3. minuty této části nás Poděbrady rozebrali na 8:0 a do hry se tak museli vrátit Adam Kněžour s Matějem Jackem. To nás naštěstí uklidnilo a odpor soupeře jsme definitivně zlomili. Kluci si tak došli pro 11 bodové vítězství znamenající vytoužený postup do extraligy.

Extraliga se tak v mládežnické kategorii ke Královským Sokolům vrací po 6ti letech, kdy v sezóně 2015/16 startoval v extralize naposledy tým U19. Kluci – DOBRÁ PRÁCE!!!!