U15 připisují 2 výhry ze hřišť soupeřů!

Sokol Vyšehrad – Královští Sokoli 24 : 126

BK Brandýs n/L. – Královští Sokoli 65 : 68

O prvním říjnovém víkendu nás čekala další dvě ligová kola, tentokrát na hřištích soupeřů. A mělo se jednat o dva zcela odlišné zápasy, což se nakonec i potvrdilo.

Tým z Vyšehradu, kam jsme zajížděli v sobotu, v předchozích třech ligových kolech vždy prohrál o více než 80 bodů. Proto jsme byli jasným favoritem. Tentokrát nedošlo z naší strany ani k podcenění soupeře, takže jsme hned od začátku začali navyšovat skóre v náš prospěch. V první části nám ještě příliš nefungovala obrana, přičemž jsme soupeři povolili 11 bodů. I přesto to stačilo na pohodlné vedení o 25 bodů, neboť jsme soupeřův koš zatížili hned 36 body. V podobném duchu pokračovalo utkání i v dalších čtvrtinách, takže jedinou otázkou bylo, jakým skórem utkání skončí. Nakonec se nám podařilo dát stovku i vyhrát o stovku (dokonce o 102 bodů). Pozitivem bylo, že všech 12 našich hráčů připravených k utkání skórovalo a odehrálo slušnou porci minut.

V neděli byl naopak favoritem tým z Brandýsa nad Labem. Ten vyhrál velký (12 týmů) předsezónní turnaj v Olomouci, kde dokázal ve finále porazit i tým BK Pardubice. Začátek utkání se nám příliš nepovedl, když jsme se nemohli vypořádat se soupeřovou agresivní obranou hned při přechodu do útoku, z čehož pramenilo obrovské množství ztrát. A ani v obraně jsme nebyli schopni eliminovat soupeřovy nájezdy do koše v situaci 1 na 1. Po první kvartě tak soupeř vedl přesvědčivě 23:8 a asi málo kdo v hale pochyboval o dalším vítězství domácího týmu. Osud zápasu se začal pomalu obracet v druhé části, kdy se nám podařilo zastavit soupeřovy nájezdy do koše a zároveň jsme zpřesnili rozehrávku. Navíc si 2 klíčoví soupeřovi hráči udělali díky agresivní obraně 3. osobní chyby, a tak jsme začali z rozdílu ve skóre ukrajovat jednotlivé bodíky. Do poločasu se soupeřův náskok smrskl na 3 body a navíc se mu nešťastně zranil klíčový pivot.

Do třetí čtvrtky jsme ovšem nevstoupili vůbec dobře. Brandýsu se rozehráli další 2 pivoti a my opět začali zbytečně ztrácet míče. Ve 27. minutě tak Brandýs opět odskočil na +13 bodů a s námi to vypadalo zle nedobře. Klíčové v této fázi zápasu bylo, že jsme se dokázali opět do soupeře zakousnout a do konce 3. kvarty stáhli na 48:56. Prvních 7 minut poslední části pak bylo hodně vyrovnaných a Brandýs si neustále držel náskok mezi 3 až 8 body. 3 minuty před koncem pak vedl o 6 bodů 65:59. Pak ovšem přišla výborná koncovka našich kluků, kteří obrovsky toužili utkání vyhrát. Minutu a půl před koncem vyrobil neuvěřitelný zkrat domácí asistent, který si nechal dát za nesportovní komentáře k našim hráčům nesportovní chybu, kterou vzápětí potrestal Adam Kněžour proměněnou šestkou a následně Matěj Jacko proměněným nájezdem. Do konce zápasu byla zhruba minuta a my se poprvé v celém zápase dostali do vedení (66:65). V závěrečné minutě už Brandýs nenašel cestu, jak nám dát koš a my jsme naopak ze 4 střílených šestek 2 proměnili a dokráčeli tak k nečekanému, ale o to sladšímu vítězství 68:65!!!

Stinnou stránkou zápasu bylo chování domácích diváků, kteří doslova vulgárně uráželi naše hráče. Musím upřímně říct, že za léta, co trénuji, jsem se s takovou agresivitou diváků v žákovském basketbale nesetkal. A byl to hodně smutný pohled :-(.