U12 slaví zasloužený postup na národní finále!!!

Královští Sokoli – TJ Svitavy 60:31 a 52:27

SŠB Pardubice - Královští Sokoli 33:62 a 53:54

V uplynulém víkendu čekala náš tým U12 rozhodující fáze sezóny v podobě 4 kvalifikačních utkání o postup na národní finále. Účast na NF byl náš předsezónní cíl a zároveň velký sen, za kterým si kluci odhodlaně šli a povedlo se!!! Kvalifikace byla v této kategorii velmi náročná, když o 2 postupová místa usilovalo hned 6 týmů (v U11 i U13 postupovali 2 týmy ze 2 přihlášených). Před posledním kvalifikačním víkendem byly karty rozdány vcelku jednoznačně, BK Pardubice jasně postupovaly a o druhé místo jsme usilovali my a SŠB Pardubice (teoretickou šanci měla i Nová Paka).

V sobotu nás měla v třebešské hale čekat lehčí mise v podobě soupeře ze Svitav (nakonec 5. místo s bilancí 2:8). Svitavy jsou hodně nevyzpytatelný soupeř se dvěma výraznými individualitami Tomášem Bryškou (na loňském NF nejlepší střelec celého turnaje) a Gabrielem Špačkem. Začátek prvního zápasu byl z naší strany hodně nervózní, když v útoku to nepadalo a v obraně nás ničil Tomáš Bryška. Po 6 minutách jsme prohrávali 6:10 a až po tom jsme hru o něco zlepšili a dokázali první kvartu vyhrát 14:12. Ani druhé pětce se na hřišti příliš nedařilo, přičemž jsme pokračovali v nervózním projevu plném chyb a nedůsledné obrany. O poločasu jsme tak šli do šatny s nepříjemným a hlevně nečekaným jednobodovým mankem (22:23). Do druhého poločasu tak bylo jasné, že musíme něco změnit. Klíčem k úspěchu nakonec byla důsledná celoplošná obrana všech hráčů, přičemž jsme soupeře nutili k chybám už při vyhazování z jeho podkoše a tím se dostávali ke snadným košům. Prvních 5 minut třetí čtvrtky jsme vyhráli 12:0 a konečně tak Svitavám výrazněji odskočili. Dobrý výkon první pětky trval i zbývající 3 minuty, z čehož se rekrutovala celková výhra v této kvartě 18:3! Ani druhá pětka se nenechala zahanbit a i ona podstatně přitáhla šrouby¨ v obraně. I tuto část jsme vyhráli o 15 bodů (20:15) a celkově z toho byla výhra 60:31 při poločasech jako noc a den (22:23 vs. 38:8). Výsledek prvního zápasu nás tedy trochu uklidnil a tak vstup do toho druhého byl podstatně lepší (první čtvrtka 12:4). Druhé pětce se ovšem příliš nedařilo a kluci nakonec svoji partii prohráli 8:12. V poločase jsme tedy sice tentokrát vedli (20:16), ale opět nebylo o ničem rozhodnuto. První pětka potom podala ve 3. kvartě slušný výkon, když hlavně v útoku nám to začalo konečně trochu padat. Do posledního dějství jsme tak šli s nadějným náskokem 12 bodů (35:23). Tuto část pak druhá pětka zvládla na výbornou (17:4) a definitivně tak urvala i druhou výhru na naši stranu.

Rovněž SŠB zvládlo v sobotu svoji partii v Nové Pace (+8 a +23) a tak bylo jasné, že v neděli to bude na Studánce litý boj „kdo z koho“(oba týmy bilance 6:2). Podle výsledků dosavadních kvalifikačních zápasů s ostatními týmy i podle dvou našich letošních zápasů v OP (-5 a +11) mělo jít o velmi vyrovnané zápasy. Na rozdíl od soboty jsme do prvního matche nastoupili velmi koncentrovaně a sebevědomě, přičemž ke kvalitní obraně jsme tentokrát přidali i velmi nápaditý útok plný, jak dobrých kombinací, tak i přehrání soupeře 1 na 1. Hned po první části jsme tak soupeři odskočili na velmi nadějných 17:8! Ve výborném nasazení s agresivní obranou pak pokračovala i druhá pětka, přičemž po 5 minutách 2. kvarty už na tabuli svítilo ohromující skóre 29:8!!! Vstup do utkání se nám tedy povedl úžasně a až potom se soupeř trochu nadechl a hru vyrovnal. I tak z toho bylo nadějné poločasové vedení 36:16. Do druhého poločasu tak bylo nutné udržet nasazení i koncentraci a soupeře definitivně zlomit. To se také hned ve třetí části podařilo, když rozdíl ve skóre vystoupal až na propastných 28 bodů (52:24 po 3. čtvrtce). V poslední části už se utkání dohrávalo ve vyrovnaném duchu a pomalejším tempu (10:9). Konečná výhra o 29 bodů tak znamenala „luxusní¨“ náskok do druhého zápasu, který jsme si při lepším celkovém skóre z celé kvalifikace mohli dovolit prohrát právě až o 29 bodů. Ač samozřejmě kluci chtěli vyhrát i druhý zápas, tak nasazení už nebylo i vzhledem k postupující únavě zdaleka takové jako v zápase prvním. Soupeř svoji šanci na výhru v tomto zápase vycítil, a tak se do nás zakousl s mnohem větší vervou. I přesto jsme ho od 4. minuty první čtvrtky (8:10) nepustili do vedení a stále o trochu vedli (poločas 26:25, po 3. části 41:38). To se změnilo až 2 minuty před koncem, kdy šlo SŠB do vedení 51:50. Pak naštěstí Vilda Suchan 2 koši za sebou překlopil vedení o 3 body na naší stranu a o výhru už jsme nepřišli ani v dramatické koncovce!! Případná těsná prohra by už samozřejmě nic na našem postupu na NF nezměnila, ale i tak se výhra o 1 bod v těsné koncovce cení a pro nás to byla sladká tečka za celým kvalifikačním víkendem. Pochvalu zaslouží celý tým, jehož síla spočívá ve vyrovnanosti kluků. Speciální pochvalu zaslouží tentokrát výborně hrající a hlavně bránící Patrik s Matyášem a rovněž Robin, který odehrál celý víkend v životní formě – jen tak dál!

Celkově musím ocenit výborný přístup a výkony všech kluků, kteří se dokázali na klíčová utkání kvalifikace maximálně zkoncentrovat a nakonec s přehledem na národní finále v Děčíně postoupit. Výsledky hovoří výmluvně, když opomenu jednoznačné zápasy se slabším Trutnovem, tak konfrontace s rivaly bojujícími o 2. postupové místo dopadla až na poslední zápas se SŠB jasně v náš prospěch - s Novou Pakou + 47 a + 33, se Svitavami + 29 a +25 a se SŠB + 29 a + 1!!! Děkuji klukům za výborné výkony, rodičům za fandění a skvělé zázemí, Pavlovi, Honzovi a Aničce za výbornou práci na trénincích a Pepovi a Romanovi za materiální podporu!!! Hola hola Děčín volá :-).