Sokoly čeká derby s Pardubicemi

Královští sokoli Hradec Králové a BK KVIS Pardubice se utkají v pátek 25. 11. 2022 od 18:00 ve Sportovní hale Třebeš.

Bude se hrát 10. kolo Kooperativa NBL 2022/2023.

Zápas na domácí palubovce bude mít několik specifičností:

  • Hrajeme derby s východočeským rivalem
  • Poprvé se v lize na domácí půdě představí za sokoli Lamb Autrey
  • V utkání chceme co nejvíce pomoci díky charitativní akci „BEZ FAULU“, k zakoupení odlehčeného vozíku pro vášnivou sportovkyni a už čtyři roky i basketbalistku Janu Hanovou pocházející z Havířova. (Za tradiční charitativní aktivitou stojí Kooperativa NBL, Konto Bariéry a Česká televize.) Pomoci můžete i vy, a to zasláním dárcovské zprávy  ve tvarech DMS BEZFAULU 30, DMS BEZFAULU 60 či DMS BEZFAULU 90 na číslo 87777.

Přijďte nás na derby podpořit  a zároveň si s zasoutěžit s partnerem zápasu firmou MASPEX Czech s.r.o., která stojí nejen za oblíbenými dětskými nápoji  Kubík. Na zápas přijede Méďa Kubík , který bude v poločase obdarovávat výherce soutěže.

BK KVIS Pardubice

Pardubicím patří aktuálně šestá příčka v lize, na svém kontě mají pět výher a čtyři prohry. Svůj poslední zápas odehrály toto úterý v evropském poháru Alpe Adria Cupu a už po čtvrté braly vítězství. Tentokrát porazily tým KK Dubrava Furnir 90:77. Tímto vítězstvím si zajistily postup ze základní skupiny. Mezi lídry týmu patří Tomáš Vyoral s koeficientem úspěšnosti 16.9. Pod košem dělá skvělou práci chorvatský Robert Rikić s úspěšností 5.4 na zápas.

Královští sokoli

Desáté kolo aspiruje mezi ta pro sokoly dosud nejoblíbenější. Od návratu do NBL v něm totiž prohráli pouze jednou, hned v sezoně 2018/19 v Olomouci. Od té doby v této fázi základní části pouze vítězí. Loni dokonce v tomto utkání doma s Olomoucí překonali stovku, což dosud dokázali zopakovat už jen dvakrát. Z toho jednou znovu proti Olomouci, tentokrát na Hané.

Nejraději by však zopakovali dva roky starý souboj právě v rámci desátého kola proti Pardubicím. V třebešské hale se tenkrát bojovalo do posledního okamžiku a domácí v závěru uhájili vítězství 75:73. Bylo to vůbec první vítězství sokolů v ligovém derby, vyšlo jim to na pátý pokus od postupu do NBL. Obecně však Pardubice nejsou jejich oblíbeným soupeřem, jelikož v 11 utkáních je dokázali porazit pouze 3×. V současnosti proti nim sice neradi, ale drží sérii 2 porážek.

Hradečtí v této sezoně ještě nezvítězili 2× za sebou. Pokud by se jim to teď podařilo, postoupí na bilanci 3-7, na níž by se v NBL ocitli vůbec poprvé. V případě porážky s bilancí 2-8 zopakují ročník 2019/20.

Během podzimu stále platí jednoduché pravidlo. Pokud nastřílí přes 80 bodů, vyhrají.

Lamb Autrey

Uvedl se náramně. Hned v prvním zápase nastřílel 28 bodů, což se v hradeckém dresu naposledy podařilo v závěrečném duelu nadstavbové části minulého ročníku současnému sportovnímu manažerovi Peteru Sedmákovi do pardubického koše.

Při tomto jediném startu zaznamenal o polovinu více bodů než v celém podzimním čtyřzápasovém angažmá v Kolíně.

Jeho první asistence v souboji s Pardubicemi bude mít zároveň pořadové číslo 1 200 v jeho české ligové kariéře (včetně play-off).

Proti Pardubicím odehrál ještě v barvách Ústí nad Labem jeden ze svých nejlepších zápasů v životě. Přesně před rokem a týdnem byl jeho výkon v bodování užitečnosti ohodnocen fantastickým číslem 46 (osobní rekord) za svůj dosud poslední triple double.

David Škranc

Po měsíční pauze zaviněné zraněním dostal na Slavii pořádný zápřah. Na hřišti strávil 35:39 min, druhou největší porci během svého hradeckého působení.

Popáté nastoupí proti klubu, který ho na české profesionální palubovky uvedl.

Ondřej Peterka

Rok a půl nezažil zápřah jako při střetnutí se Slavií. Ve hře strávil přes 37 minut.

Adam Goga

Ještě v dresu Olomouce si právě proti Pardubicím vytvořil v průběhu nadstavbové skupiny sezony 2019/20 osobní střelecký rekord 15 bodů. Na druhou stranu při vítězství na Slavii pobyl na hřišti jen necelých 12 minut, nejméně v sezoně. Kterým směrem se ubere jeho role v nadcházejícím derby?

Maksim Šturanović

Proti Slavii se čtvrtým double double v řadě zapsal do rekordních tabulek sokolů během jejich působení v NBL. V dosavadních 9 zápasech nezvládl dvouciferné hodnoty ve střelbě i doskocích pouze 3×. S průměrem 9,8 doskoku na utkání se stále drží na 3. místě celé ligy.

Lovro Mandalinić

I on měl menší zdravotní pauzu, ale vrátil se z ní ve velmi dobré formě a proti Slavii poprvé během svého angažmá mezi sokoly nastřílel přes 20 bodů.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

V minulém ročníku Kooperativa NBL bral sokol jedno vítězství, Pardubice tři.

  • 16. 10. 2021 Královští sokoli 92:96 (8.kolo základní části)
  • 28. 12. 2021 BK KVIS Pardubice 82:85 Královští sokoli (19. kolo základní části)
  • 3. 3. 2022 BK KVIS Pardubice 93:79 Královští sokoli (skupina A1 - 7.kolo)
  • 4. 4. 2022 Královští sokoli 76:82 BK KVIS Pardubice (skupina A1 - 14.kolo)

Rozhovory před zápasem:

Lubomír Peterka (trenér):

Po zápase se Slavií jste se spokojeně usmíval. S čím půjdete do hry proti Pardubicím, aby byl opět důvod k úsměvu?

Usmíval jsem se, protože jsme byli s Peterem Sedmákem přesvědčeni, že po návratu marodů a posílení Lambem Autreyem budeme schopni podávat lepší výkony. Do zápasu s Pardubicemi půjdeme určitě s větším sebevědomím. Víme, že to je favorit zápasu, ale určitě se chceme poprat o vítězství a také konečně vyhrát doma.

Jak hodnotíte premiérové utkání Lamba v dresu sokolů?

Hodnotím jeho výkon velmi dobře, na začátku by sice trochu nervózní a udělal pár chyb, ale postupně se rozehrál ke skvělému výkonu a splnil to co jsme od něho očekávali. Svou hrou zvedl tým, dobře bránil, dával důležité koše a měl i asistence. Za mě určitě plná spokojenost.

Maksim Šturanović (pivot):

V týmu Královských sokolů jste jedním z lídrů a odvádíte nejtěžší práci nejen pod košem. Jak byste zhodnotil svůj výkon proti Slavii Praha?

No, dělám práci jako každý z nás. Samozřejmě, že jsem spokojen, protože jsme vyhráli! Máme za sebou poměrně drsné období, více než šest kol bez výhry. Měli jsme v týmu mnoho zranění a málo hráčů k dispozici, bylo to opravdu špatné. Naštěstí se po zranění vrátil Škranc a Mandalinić, také přišel nový hráč Lamb, který nám dal novou energii a také díky tomu jsme udělali dobrý výsledek. To je v tuto chvíli nejdůležitější. Hráli jsme dobrou týmovou hru, všichni k vítězství přispěli velkým úsilím.

Hrajete nějakou dobu v Hradci Králové? Co Vám tady nejvíc chybí?

Jsem tady přes tři měsíce. Hodně mi chybí moje rodina, manželka a psi. Ale tohle je věc, kterou dělám docela dlouho, takže jsem si na to zvykl. Já tento sport dělám s láskou, a to je taková oběť. Někdy musíte pro věci, které máte rádi přinášet oběti.

Rád hrajete šachy. Máte možnost usednout k šachovnici v Hradci Králové?

Miluji tuto hru, ale spíše jako hobby. Není to z mé strany nic velkého nic profesionálního, prostě hraji na amatérské úrovni. Teď mohu hrát jen online. Nikdy jsem s nikým z týmu o hraní šachů nemluvil. Možná, že kdo uvidí toto video tak mě vyzve ke hře. Najdete mě na chess.com.

V utkání chce hradecký tým co nejvíce pomoci, díky charitativní akci „BEZ FAULU“, k zakoupení odlehčeného vozíku pro vášnivou sportovkyni a už čtyři roky i basketbalistku Janu Hanovou pocházející z Havířova. Za tradiční charitativní aktivitou stojí Kooperativa NBL, Konto Bariéry a Česká televize.