Sokoli letí bojovat s rudými hvězdami

SK Slavia Praha a Královští sokoli Hradec Králové se utkají v sobotu 19. 11. 2022 od 18:00 v Hale Slavie Eden v 9. kole Kooperativa NBL.

SK Slavia Praha

Nováček letošního ročníku nejvyšší basketbalové soutěže je pro mnohé velkým překvapením. Rozhodně byla pro všechny velkým šokem jeho výhra v 6. kole nad Nymburkem v poměru 80:71.

Pražský tým se během reprezentační pauzy usadil v tabulce na 8. místě. Slavia má na svém kontě 3 výhry a 5 proher. Mezi lídry patří 19letý Martin Kheil s průměrem 16.7 bodu na zápas, nejužitečnějším hráčem ve Slavii je s koeficientem 16.1 Jordan Dontae Brunner.

Královští sokoli

Od návratu do NBL nedokázali zvítězit v utkání 9. kola a pokaždé inkasovali minimálně 90 bodů. Hned v polovině případů však čelili Nymburku.

Potřetí v řadě cestují v 9. kole do haly soupeře. I potřetí vyráží z HK na západ, jen postupně zvyšují vzdálenost. Po Kolínu a Nymburku se tentokrát zastaví až v Praze.

Půjde o první vzájemný souboj sokolů a slávistů v nejvyšší soutěži od sezony 1993/94.

V případě vítězství si sokoli vylepší bilanci na 2-7, na kterou by se od návratu dostali premiérově. Při porážce by rekordem 1-8 zopakovali sezonu 2019/20.

Hradečtí v současnosti drží nelichotivou sérii 5 porážek v řadě. V předchozích dvou sezonách něco podobného zažili jen jednou, v průběhu nepříliš vydařeného závěru minulého ročníku v nadstavbové skupině A1.

Hradeckému týmu patří momentálně poslední příčka, na což byl klub nucen reagovat. Musel se kvůli dlouhodobému zranění rozloučit s Aleksandarem Vlahovićem, do týmu místo něj přišla výrazná posila v podobě Lamba Autreye.

Bez diskuze je momentálním lídrem sokolů Maksim Šturanović, který má takovéto průměry na zápas: 16.4 bodu, 9.8 doskoků a asistencí 6.7. Sokoli budou chtít po více než dvoutýdenní pauze konečně utrnout další vítězství.

Statistické zajímavosti

Lamb Autrey

Prožije premiéru v hradeckém dresu, šestém v NBL, který na sebe oblékne.

Maksim Šturanović

Přes herní mizérii celého týmu se stále drží na skvělém 3. místě celé ligy v průměru doskoků na zápas s hodnotou 9,8.
V 8 zápasech sezony hned 5× zaznamenal double double, v posledních 3 pak pokaždé. Pokud přidá i čtvrtý za sebou, vytvoří absolutní klubový rekord v samostatné české nejvyšší soutěži i se započtením baráže.
I jemu se však přestalo dařit střelecky. Sice ještě ani jednou neklesl na jednociferný bodový zisk, avšak úspěšnost střelby z pole v posledních 2 zápasech klesla výrazně pod 50 % a obecně mu příliš nejdou trestné hody. Pomůže mu dlouhá přestávka v tomto ohledu zpátky do pohody?

Ondřej Peterka

V posledním utkání před přestávkou doskočil 7 míčů, nejvíce v sezoně. Poprvé po 16 zápasech zapsal více než 6 doskoků. Obecně pak předvedl druhý nejlepší výkon v ročníku. Dokáže na něj navázat?

Adam Goga

Proti Kolínu poprvé v ročníku a poprvé po 13 utkáních nedohrál kvůli 5 osobním chybám. Do té doby přitom vyrovnal osobní rekord v počtu trefených trojek (3) a sezonní rekord v počtu asistencí (5). Bude se při udržení disciplíny i nadále zlepšovat?

Tomáš Dvořák

V posledním utkání odehrál téměř 30 minut, osobní rekordy překonal i v počtu trefených dvojek (6) a asistencí (4) a podruhé za sebou zaznamenal dvouciferný střelecký výkon. Bude dostávat tolik prostoru i po příchodu Autreyho?

Tadeáš Vlček

Proti Kolínu poprvé v životě odehrál na ligové úrovni v zápase více než 20 minut a poprvé dosáhl na dvouciferný střelecký výsledek.

Rozhovory před zápasem:

Lubomír Peterka (trenér):

Jak se vám podařilo začlenit Lamba Autreyho do týmu a jaká máte od něho očekávání?

Lamb se začlenil do týmu bezproblémově, kluci ho vnímají hodně pozitivně. Očekávám od něj, že převezme roli lídra, dodá potřebnou energii a posune nás na vyšší level.

Sokoli se nacházejí v těžké situaci, kdy je nutné tým zvednout doslova ze dna, vydaří se to proti Slavii Praha?

Na Slavii se snažíme co nejlépe připravit, ale máme z ní respekt, protože doma porazila Nymburk. Nečeká nás lehké utkání, nicméně věřím, že když jsme teď kompletní a vrátili se všichni marodi, že předvedeme lepší výkony.

Tadeáš Vlček (křídlo):

V posledním zápase proti Kolínu jste předvedl skvělý výkon a táhl jste tým. Proč si myslíte, že se nedaří sokolům vyhrávat?

Proč se nedaří? Trápila nás zranění u tří hráčů ze základní pětky. Větší role pak byla dána pro nás mladší hráče, to nás bohužel drželo dole. Díky naší nezkušenosti jsme se dopouštěli chyb, a to je podle mě ten hlavní důvod našich neúspěchů.

V basketbalu je jasná věc, že je zapotřebí mít kvalitní obranu, to se týmu však nedařilo. Jak na ní během pauzy celý tým zapracoval?

Určitě to byl jeden z hlavních problémů, na který jsme se soustředili. Dále pak bylo pro nás důležité představit novému hráči náš herní styl.