Sokolí dravostí proti nymburskému trůnu

Královští sokoli se utkají v sobotu 29. 10. 2022 od 17 hodin ve Sportovní hale Třebeš s týmem ERA Basketball Nymburk.

Bude se hrát 7. kolo Kooperativa NBL 2022/2023.

Přijďte nás podpořit  a zároveň si zasoutěžit s partnerem zápasu firmou More matrací (Slovensko). V poločase můžete vyhrát slevový kód, který uplatníte při zakoupení kvalitní a komfortní ortopedické matrace.

Vzájemná utkání v sezoně 2021/2022

V základní i nadstavbové části bral všechna vítězství nymburský tým.

  • 23. 10. 2021 ERA Basketball Nymburk 91:70 Královští sokoli (9. kolo základní části)
  • 5. 1. 2022 Královští sokoli 65:98 ERA Basketball Nymburk(20. kolo základní části)
  • 12. 2. 2022 Královští sokoli 80:90 ERA Basketball Nymburk (skupina A1 - 4. kolo)
  • 23. 3. 2022 ERA Basketball Nymburk 110:83 Královští sokoli (skupina A1 - 11. kolo)

Královští sokoli

7. kolo patří po návratu do NBL mezi ta úspěšnější. Dosavadní bilance jsou 2 vítězství a 2 porážky. V sezoně 2018/19 se sokoli v této fázi soutěže dočkali vůbec prvního vítězství a zároveň to byl dosud jediný zápas, který odehráli doma. Porazili tehdy Kolín a nastříleli nejvíc bodů v ročníku (108). Podobný výkon by proti sice trápícímu se, ale stále vysoce favorizovanému Nymburku byl z říše sci-fi a šlo by o jeden z největších šoků nejen celé sezony, ale možná i ligové historie.

I proto, že hegemona posledních 20 let dosud nikdy neporazili, v 10 absolvovaných ligových duelech dosáhli maximálně 83 bodů, jen 3× neinkasovali 100 a průměrný výsledek je 70:104.

Sokoli od postupu nikdy neměli po 6 kolech bilanci 1-5. V případě senzačního vítězství by se dostali na 2-5, která by byla taktéž premiérová, při porážce by klesli na 1-6 a zopakovali tak ročník 2018/19.

Statistické zajímavosti

Ondřej Peterka

V obou domácích soubojích s Nymburkem v minulé sezoně nastřílel minimálně 14 bodů, což ve všech dalších utkáních ročníku dokázal už pouze 6×.

Adam Goga

Nymburk není zrovna tým, na kterém si vytváříte osobní rekordy. Přesto se Adamovi proti němu často daří připravovat pozice spoluhráčům. V předchozí sezoně zapsal právě proti němu své dílčí maximum – 6 asistencí – v utkání nadstavbové skupiny, v ročníku 2017/18 pak hned dva nejlepší výkony v tomto ohledu, včetně svého osobního ligového rekordu 7 asistencí, mimochodem taktéž šlo o utkání nadstavbové skupiny. Ani v jednom ze zmíněných 3 zápasů přitom nestrávil na palubovce ani 23 minut. Je tak symbolické, že právě proti Nymburku může dosáhnout hranice 300 asistencí v lize (vč. play-off). Chybí mu 3, což v této sezoně nezvládl pouze jednou.                                                   

Maksim Šturanović

I po 6 zápasech ročníku platí, že vždy nastřílí stejně, nebo více bodů než při předchozím představení. Naposledy jich bylo 25. Kolik to bude proti Nymburku? Sezonním maximem v rámci celého týmu je 27 bodů. Posunul se už na 6. místo ve střeleckém průměru na zápas (18,0 b.) v celé NBL. Drží se také na 4. pozici v průměru doskoků na zápas s hodnotou 9,3. V prvních 6 utkáních v hradeckém dresu zapsal hned 3× double double, to po příchodu k sokolům nikdo další nedokázal. Stejně tak to nikdo jiný v jejich barvách nezvládl v prvních 6 utkáních sezony.

Filip Kábrt

Proti Děčínu využil situace a vylepšil svá kariérní maxima v délce pobytu na hřišti (28:01 min) a nastřílených bodech (11). Dostane tolik prostoru i proti klubu, který ho do NBL uvedl?

ERA Basketball Nymburk

Klub v domácí lize dvakrát prohrál, stejnou bilanci má i v Basketbalové lize mistrů. Proto se rozhodl pro změnu na trenérském postu. Kormidlo hlavního převzal dosavadní sportovní ředitel Ladislav Sokolovský. Klub udělal změnu, která by měla přinést návrat k jeho kořenům. Mezi hráči určitě bude hradecký tým trápit Sterling Gibbs, protože patří do Top 5 mezi tříbodovými střelci. K dalším skvělým hráčům patří Kamau Stokes a například Gerel Simmons.

Rozhovory před zápasem:

Tentokrát jsme si z hráčského kádru k rozhovoru vybrali Michala Svojanovského.

Michale, pět prohraných zápasů a jedno vítězství, jak hodně to je znát na psychice v týmu?

Tak, myslím si, že momentální situace, ve které jsme není úplně nejlepší, co se týče série porážek, tak i momentálního zdravotního stavu v našem týmu. Psychika není také na nejpozitivnějším bodu, ale musíme to brát tak, jak to je a soustředit se na další utkání. Důležité je, aby se nikdo nezranil, a aby se naše marodka ještě víc nerozšířila. Myslím si, že výhra by nás nakopla, povzbudila do dalších utkání a dala trochu toho sebevědomí. Teď nás čeká velká zkouška, budeme se chtít o vítězství s Nymburkem poprat, a využít i jejich momentální situace, ve které se nachází.

Přišel jste z Pardubic, což je pro Hradec Králové velký rival ve vše sportech. Jak vnímáte tuto rivalitu v basketbale?

Co jsem měl šanci pozorovat, tak si myslím, že tady v basketbale mezi Hradcem a Pardubicemi není tak vypjatá rivalita jako například v hokeji. Samozřejmě tady nějaká je, určitě se tam nachází mezi kluby jak na herní úrovni, tak i na sponzorské. Já osobně tohle moc nevnímám a nesoustředím se na to.

Poslední dva zápasy, odehrál nymburský tým neúspěšně. V Basketbalové lize mistrů prohrál venku s týmem KK Igokea 91:74, v domácí lize pak překvapivě podlehl pražské Slavii 80:71. Myslíte si, že to bude znát na jejich hře s vašim týmem?

Tak oba kluby se momentálně nenachází v situaci, v jaké by chtěli být. Myslím si, že Nymburk, když prohraje v lize mistrů, tak to pro ně není takový vykřičník, jako když prohraje už podruhé v domácí soutěži. Na prohry, si doufám tvrdit, Nymburk není zvyklý. Týmy v lize si na něj mnohem víc věří. Nyní tam došlo k velké změně, a to na trenérském postu. Troufám si tvrdit, že v sobotu uvidíme jiný tým, než jsme doposud v lize viděli. Nymburští hráči budou mnohem víc soustředění, odhodlaní a budou chtít hrát ten nejlepší basketbal, protože si nemůžou dovolit další klopýtnutí. My jdeme do zápasu zkusit využít jejich momentální situace. Musíme začít lépe bránit, hrát v útoku to, co chceme a být hlavami stále v zápase. Bohužel se nenacházíme v dobrém zdravotním rozpoložení, což nás trochu sráží, ale budeme chtít bojovat o co nejlepší výsledek.

Lubomír Peterka (trenér):

Někdy je od trenérů či hráčů slyšet, že si tým půjde hladově se zdravou agresivitou pro vítězství. Pak je však těžké vyplnit líbivá slova určená fanouškům, protože na palubovce to je jiná realita. Na čem Sokoli zapracovali nejvíce od uplynulého prohraného zápasu?

Já sám jsem z toho nemile rozčarován. Bohužel předvedená hra některých hráčů je opravdu tristní. Říkám si, jestli na to někteří mají jak mentálně, tak fyzicky, protože místo toho, abychom na palubovce nechali duši, tak hrajeme odevzdaně. Někteří hráči prostě nejsou schopni plnit úkoly, který dostanou a od toho se pak vše odvíjí. Děláme hodně chyb a tým rychle upadá do deprese. Minulou sobotu jsme měli těžký zápas s Děčínem, který jsme prohráli. Udělali jsme si jak týmový rozbor zápasu na videu, tak jsem také mluvil s jednotlivými hráči, abych jim znova vysvětlil, co po nich chci. Bohužel nás trápí velká marodka, k dispozici mám v podstatě jen 6 až 8 hráčů. V tomto počtu jsme hodně pilovali obranu 1 na 1, další různé obrané kombinace a také střelbu. Doufám, že se to pomaličku projeví, i když nás čeká těžký zápas s Nymburkem.

Už velmi dlouho trvá éra Nymburka na basketbalovém trůně, myslíte si, že by je někdo mohl v této sezóně z tohoto trůnu sesadit?

Éra Nymburka je obdivuhodná, je ale vidět, že se v lize pomalu týmy vyrovnávají. Tato sezona bude určitě vyrovnaná. Nymburk už má sice 2 prohry, ale on má vždy takový pomalejší rozjezd a pak na konci sezony dominuje. Letos si myslím, že Děčín, Opava, možná i Kolín mají týmy, které by je by je mohly pozlobit, ale nejsem si jistý, jestli se dá stabilně Nymburk porážet. Bude to boj, ale myslím si, že Nymburk opět obhájí titul.

Přijďte nás povzbudit, těšíme se na vás, vaše podpora je pro nás důležitá!

Autor: Martin Fletcher