Sezóna Královských sokolů 2020/2021 je u konce. Děkujeme fanouškům a partnerům za podporu!

Královským sokolům skončila třetí sezóna v nejvyšší soutěži mužů – Kooperativa NBL. Byla to sezóna zvláštní, jiná, složitá, ale také úspěšná.

Po loňském předčasném ukončení sezóny pro epidemii coronaviru byl další rok s mnoha otazníky. Jestli se další ročník soutěže rozběhne, v jakém proběhne formátu a jestli se zvládne vůbec dokončit. Jak to bude s diváky, jak s testováním, samotným covidem a karanténami. Zkrátka celá liga očekávala mnohé, jistota byla jediná – bude třeba reagovat, měnit a přizpůsobit se podmínkám tak, aby se soutěž dohrála.

V létě převládal covidový útlum a optimismus, a tak se příprava týmu rozběhla jako každý rok. Za standardních tréninkových podmínek. Tým Královských sokolů doznal jen pár změn v obsazení hráčů. A tak cíle sezóny byly skupina A1 po základní části (tou dobou první osmička) a snaha o účast v play off. Jediným stínem v přípravě bylo zranění Nemanji Barace, ze kterého se vyklubalo zranění dlouhodobější, které ho limitovalo i v počáteční fázi ligy. Ale protože vedení klubu znalo Bakyho potenciál, jeho náhrada nepřicházela v úvahu.

Liga začala již s hygienickými opatřeními, ještě stále však s diváky. Avšak covidové nákazy v týmech a následné karantény přišly již po prvních utkáních. Program zápasů se tak měnil od samého počátku. Královští sokoli stihli přesně jedno domácí utkání s diváky. Kdo tehdy tušil, že bude zákaz účasti diváků na celou sezónu… Fanoušci jsou důvod, proč hráči basketbal hrají. Chybějící diváci byl největší mínus letošní sezóny. Společně se zákazem amatérského sportu, který se tak citelně dotkl naší mládeže.

Královští sokoli se první ligové covidové vlně zdárně vyhnuli. Nakonec byli dokonce nejdéle odolávajícím týmem. Když nákaza přišla až v březnu. Ale nepředbíhejme. V listopadu přišlo přerušení soutěže. Dokonce uzavření vnitřních sportovišť. Královští sokoli tak trénovali na atletických hřištích, či využili venkovní posilovny. Basketbal vyměnili za fotbálek.

Opatření se uvolnila pro profesionální sportovce se zavedením pravidelného testování. A tak zpočátku nepříjemné testy se staly pravidelnou rutinou, kterou hráči a realizační tým podstupoval cca dvakrát týdně následujících pět měsíců. Opět otazníky v podobě financování, zajištění testů atd. Následovala také změna formátu ligy. Zrušení baráže. Změna nadstavby na 6 + 6 týmů.

Královští sokoli si věřili na původní A1 skupinu (8 týmů), po změně na 6 týmů nebyly naděje nereálné. Bojovalo se do konce základní části. Skupina A1 nakonec Královským sokolům unikla o pouhou jednu výhru.

Zklamání z konce základní části si Královští sokoli vynahradili v Hyundai Českém poháru. Jeho formát také doznal změn, oproti minulým rokům. Postup přes BK Olomoucko do Final8 byl očekávaný. Následně však náš tým překvapil vyřazením USK Praha ve čtvrtfinále. V semifinále přes ERA Basketball Nymburk neměli Královští sokoli šanci projít. A tak se soustředili na boj o 3. místo, ve kterém se nakonec utkali v derby s Pardubicemi. V napínavém utkání na neutrální nymburské palubovce vybojovali Královští sokoli své první velké vítězství!

  • Bronzové medaile z Hyundai Českého poháru!

Nabuzeni úspěchem chtěli Královští sokoli pokračovat vítězstvími i v nadstavbě. Ale co celou sezónu sokoli očekávali, nakonec přišlo. Covid a karanténa celého týmu. Díky včasnému zrušení tréninků Covid-19 postihl pouze tři hráče. Navíc následovaly karantény i dalších týmů, a tak návrat zpět k zápasům byl nakonec pozvolnější, než zpočátku hrozilo.

Nadstavba vrcholila tvrdým bojem čtyř týmů, které si konečné pořadí rozdaly až po posledním zápase. A Královští sokoli vybojovali svými výbornými výkony konečné 1. místo ve skupině A2, tedy celkové 7. místo po základní části!

Ovšem pro dotažení sezónních cílů chtěli Královští sokoli postoupit přes předkolo play-off. A v něm na náš tým čekali válečníci s Děčína, kteří vyřazovací boje umí. Královští sokoli však opět zabojovali a v celkovém součtu dvou zápasů postoupili o pouhé tři body!

  • Historicky první účast v play-off v Kooperativa NBL!

Královští sokoli si postup do play-off užili. Avšak BK Opava – tým, který sokoli ještě nikdy neporazili, byl nad naše síly. V prvním utkání si sice Královští sokoli získali respekt vyrovnaným zápasem, který prohráli až v koncovce. V následujících dvou kolech čtvrtfinále už však hradeckému týmu došly síly, došlo navíc ke zranění důležitých hráčů. Královští sokoli tak vypadli ve čtvrtfinále.

  • Královští sokoli obsadili 7. místo v Kooperativa NBL 2020/2021 – historicky nejlepší celkové umístění!

Úspěchy týmu jsou o to cennější, že jako jeden z mála celků Královští sokoli neposilovali v závěru sezóny svou sestavu. Ve stejném složení absolvovali celou sezónu. A na týmové chemii to bylo znát. Z individuálních hráčských výkonů musíme vyzdvihnout rozehrávače Pedju Stamenkoviče, který byl druhým nejvíce asistujícím hráčem v lize. Důležité však je, že hráči podávali týmové výkony, které jim přinesly zasloužené úspěchy.

Jako velký úspěch také bereme projekt Kilometry s Královskými sokoly pro Sport Hradec Cup. Virtuální charitativní sportovní výzvu na podporu hendikepovaných dětí. Celkem se vybralo neskutečných 325 893 Kč! A účastníci absolvovali dohromady 30 437 km. V dnešních nelehkých dobách skvělý počin všech účastníků výzvy. Vybrané peníze (momentálně na účtu nadačního fondu Sport Hradec Cup) předají zástupci Královských sokolů přímo podporovaným dětem na charitativním turnaji Sport Hradec Cup (pravděpodobně konec června). Věříme také v další ročníky výzvy.

Děkujeme hráčům a realizačnímu týmu za předvedené výkony v nelehké sezóně!

Děkujeme také zbytku Královských sokolů (vedení, organizátorům, stolku, kameramanům, komentátorům, prostě všem!), kteří při zápasech „nejsou vidět“, ale to neznamená, že by nebyli důležití.

Děkujeme vám fanouškům! Že jste zachovali Královským sokolům svou přízeň, i když jste je viděli jen přes obrazovku nebo na sociálních sítích. Věříme, že letos bychom halu v Třebši naplnili.

Děkujeme městu Hradec Králové a partnerům klubu za podporu. Ta v těžkých corona dobách není jednoduchá a samozřejmá. Proto si jí velmi vážíme.

A co bude dále? Hráči dostanou týden volna. Následně budou trénovat do konce května. A samozřejmě již probíhají jednání o složení kádru na další sezónu. Jediný, komu pokračuje smlouva, je Jiří Šoula, ostatním hráčům kontrakty letos končí. Nicméně vedení klubu by chtělo pouze malé obměny letošního týmu a rozšíření základní rotace hráčů. Změny by tak neměly být velké. Ale nechme se překvapit. O uzavřených smlouvách vás budeme informovat. Příprava na další sezónu začne na přelomu července a srpna.

Nyní také nastane neméně důležitý úkol. A to úspěšný restart mládeže Královských sokolů – naší budoucnosti.

Věříme, že další sezóna již bude s vámi. Diváky a fanoušky. A moc se na ní těšíme.

Děkujeme ještě jednou vám všem - bez vás by sokol nelétal!

Sokol letí!