Novinky před extraligovou sezónou 2018/2019

Dva měsíce uplynuly od postupu Královských sokolů do nejvyšší soutěže České basketbalové federace – Kooperativa NBL. Vás, příznivce hradeckého basketbalu budou jistě zajímat novinky v klubu, týmu, ale i celé organizaci příští sezóny.

Bezprostředně po postupu proběhlo naše první jednání ALK (Asociace ligových klubů), kde se řešil především hrací systém nové sezóny. Pro náš klub ale nastaly zcela nové úkoly, kterých se musíme do začátku soutěže zhostit. Jedná se především o zajištění rozpočtu, proti 1. Lize musí nastat jeho výrazné navýšení. Na to navazuje výběr hráčů, podmínky pro hráče samotné, nové hráčské smlouvy, doplnění realizačního a organizačního týmu. Splnit musíme také velmi náročné podmínky pro samotnou organizaci extraligového utkání a věřte, že jsou to podmínky diametrálně odlišné od zabezpečení utkání v 1. lize nebo ŽBL. Jen namátkou vyberu například zabezpečení přenosu utkání prostřednictvím TV Com. Zatímco v 1. lize stačí jedna kamera, v KNBL je každé utkání přenášeno na kamery dvě, včetně komentáře. Zajistit musíme přítomnost lékaře na každé utkání, novou pozicí pro nás bude i tiskový mluvčí, který má opravdu velmi dlouhý seznam povinností, samozřejmě včetně organizace tiskové konference po každém utkání. V případě přenosu utkání veřejnoprávní stanicí je nutné snímat záběry proti tribuně. Z toho plyne další úkol, lávka pro kamery pod světelnou tabulí a přemístění reklamních bannerů, montáž postranních tribun pro diváky a navýšení kapacity hlediště. Nový systém online prodeje vstupenek, jednotné oblečení pro cestování a vystupování na venkovních palubovkách jsou detaily, které dokreslují mnoho úkolů, které nás v této fázi čeká.

Vás, fanoušky ale jistě nejvíce zajímá, kdo bude nastupovat v celku Královských sokolů. Začněme těmi, které na palubovce již neuvidíte. Ladislav Malý, Peter Majerík a Jan Špaček v týmu pokračovat nebudou a to především kvůli pracovnímu vytížení. František Žaba bude hrát 2. ligu za BVK Holice, bude se ale účastnit vybraných tréninkových jednotek s extraligovým kádrem a má možnost si vybojovat místo v týmu. Dres Královských sokolů bude i nadále oblékat Ondřej Peterka, Jan Jiříček, Tomáš Mahler a Petr Andres. Tito hráči již podepsali k dnešnímu dni nové smlouvy pro sezónu 2018-2019. Členem kádru bude také mladá naděje hradeckého basketbalu, Dominik Štěpán. Jednání budou dále probíhat s Davidem Šírkem. Ten se v závěru sezóny soustředil na dokončení vysokoškolských studií a nutno podotknout, že úspěšně. Rozšířil tak řady vysokoškolsky vzdělaných basketbalistů v hradeckém souboru. Otázkou zůstává další působení Libora Švandrlíka, který úspěšně absolvoval operaci zraněného kolena a po rekonvalescenci by se měl připojit k týmu. Pro tento kalendářní rok s jeho pomocí nejspíše počítat nemůžeme. V jednání je také hostování nymburského Martina Koláře, který byl součástí týmu hrajícího o postup do KNBL. Pokračovat nebude Martin Peterka, který byl „zapůjčen“ pro barážová utkání a ve své úspěšné kariéře bude nadále pokračovat v Nymburce a národním týmu České republiky.

Otázkou zůstává působení cizinců v našem celku. S jedním „cizincem“, který ale v českých soutěžích už dávno není za cizince v pravém slova smyslu považován, byla již smlouva uzavřena. Jedná se o Dušana Pandulu, do loňské sezóny oporu pardubického BK JIP. Jeho angažování považujeme za „dlouhodobou investici“ do klubu. V nadcházející sezóně bude kromě hráčského postu zastávat i místo asistenta trenéra Lubomíra Peterky. Věříme, že jeho bohaté basketbalové zkušenosti budou jedním z klíčových prvků sezóny.

V závěru sezóny se u nás představila americká posila, Charles F. Marquardt. Podle jeho vyjádření má zájem hrát za náš celek a pokud se přesune do Evropy, je Hradec Králové jeho jasnou volbou. Pro tento okamžik ale musíme být trpěliví, jeho prioritou je „farmářská“ soutěž NBL – G-league. Probíhají samozřejmě jednání s dalšími hráči z Chorvatska, Bosny, Ukrajiny, Litvy, Polska a Spojených států. Možná někteří namítnete, proč nejít „českou“ cestou. Tento směr preferovalo vedení klubu, ale situace na českém „trhu“ hráčů je velmi složitá. Mladých hráčů do 25 let, kteří mají parametry pro KNBL se po českých palubovkách moc nepohybuje a pokud ano, jsou vázáni dlouhodobými smlouvami. Namátkou jmenujme hráče, kteří v našem klubu v minulosti působili na hostování – Kouřil, Půlpán, Svoboda. Jednali jsme také s Theodorem Dlugošem, rovněž hráčem, který v našem klubu působil. Na stejném postu jsme dali přednost Petru Andresovi, zná hradecké prostředí i samotné hráče přece jen výrazně lépe. A potom je tu další kategorie hráčů. Hráči, kteří mají již něco „odehráno“, ve svých týmech mají minimální „minutáž“ na utkání, ale nároky jejich agentů přesahují nároky hráčů samotných. Nezbývá tedy, než se vydat cestou angažování cizích hráčů – i když jednání stále pokračují a situace se mění každým okamžikem.

Celek by měl být postaven na pětici zkušených českých hráčů, prioritně z týmu, který vybojoval postup mezi elitu. Ondřej Peterka, Jan Jiříček, Petr Andres, Tomáš Mahler + Dušan Pandula, otázkou stále zůstává David Šírek. Angažováním tří cizinců se dostaneme na počet osm a tento bychom rádi doplnili hráči do 20 let. V úvahu připadá zmíněný Dominik Štěpán, Martin Kolář a také další odchovanec hradeckého basketu Jan Mráz. Rozehrávač druhého celku extraligy U19 s průměrem 27 odehraných minut a 11 bodů na utkání. V horizontu 5-ti let bychom chtěli mít v kádru pokaždé 4 hráče do 20ti let a to především české hráče. Hradec Králové nabízí mimo sportovní zázemí také spoustu studijních příležitostí a možnost kvalitního studia v kombinaci s extraligou je jistě dobrou investicí pro mladé naděje. Nereálné není ani angažování slovenských hráčů U20. Zařazení hráčů do 20 let je ambiciózním krokem. Jistě svoji příležitost dostanou, ale zároveň je naším cílem najít pro takové hráče vhodný prostor pro hostování v 1. lize pro získání nezbytných zkušeností v soutěžích dospělých. Hráči z USA, kteří odehrají jednu sezónu a jdou „dál“ nejsou v dlouhodobém horizontu naší budoucností.

Do začátku přípravy zbývají už jen dny, začíná 6. srpna. Zainteresované činovníky čeká ještě hodně a hodně práce, ale už teď se těšíme na Vás, fanoušky hradeckého mužského basketbalu v hledišti. Nejvyšší soutěž se vrací do Hradce Králové po 25 letech a naším jednoznačným cílem je zachovat soutěž pro další sezóny a vyhnout se barážovým bojům.

*Pavel Rozsypal