Královští sokoli po přípravě - před začátkem sezóny 2021/2022

Královští sokoli mají za sebou 6 týdnů přípravy. Pouhé tři dny zbývají do jejich startu v Kooperativa Národní basketbalové lize 2021/2022. Jak příprava probíhala? Jak si sedl obměněný tým? A co Královské sokoly v nové sezóně čeká? Pojďme si na tyto otázky zkusit odpovědět.

Tým Královských sokolů prošel mezi sezónami výraznější obměnou hráčů. Hned tři hráči loňské základní pětky odešli (Pavol Lošonský, Nemanja Barać a Filip Halada). Na jejich místa přišli zahraniční hráči. Dále tým doplnili i další dva kvalitní Češi (skončili Lukáš Brožek s Honzou Koloničným). O jaké nové hráče se tedy jedná?

Srbský pivot Nikola Vujović (Džoni) je vysoký, atletický hráč. Dobře vidí spoluhráče a umí přihrát. Nebojí se vystřelit za tři body, což předvedl vítěznou střelou v poslední vteřině v Kolíně. Během přípravy se postupně zapracoval do týmové hry a spoluhráči ho umí využít. Ano a nepřehlédnete ho. Hlavně kvůli jeho účesu.

Chorvat Ozren Pavlović (Ozy) je vysoké křídlo. Je skórer (v Brně nastřílel 32 bodů). Trojky střílet umí, ale ani pod košem se díky své výšce neztratí. Do hry vnáší klid a rozvahu.

Srb Nikola Pešaković (Pešak) je jiným tipem hráče než byl Baky. Není tvrdý obranář. Je menší a působí nenápadně. Ale jeho herní parádičky, kterými dokáže nachytat soupeře si diváci oblíbí. Také dokáže vnést energii do hry a táhnout tým. V Olomouci vedl stahování dvacetibodové ztráty, i když k výhře to nakonec nestačilo.

David Škranc (Dejv) je vysoké křídlo, které má chuť se ukázat. Jeho doménou jsou trojky a výška na svém postu. Má dlouhé ruce a slušný výskok. Pokud chytne drive, balóny jsou jeho.

Adam Goga (Gogič) je naše dvojka na rozehrávce. V přípravě ukázal, že si tuto pozici zaslouží. Adam hraje pro tým a má přehled o hře. Také se učí od Pedji, toho nejlepšího učitele na rozehrávce.

V přípravě odehráli Královští sokoli 9 utkání (výsledky níže), všechny s českými soupeři. Náš tým 3 zápasy vyhrál (s Ostravou, Kolínem a Brnem), 3 prohrál (s Ústím, Olomouckem a Děčínem), jedno prohrál v prodloužení (s Pískem) a jedno bylo ukončeno remízou bez prodloužení (s Ústím). Vždy se jednalo o kvalitní utkání. Královští sokoli odehráli i několik velmi vyrovnaných koncovek, ve kterých dokázail vyhrát, ale i prohrát. Během celé přípravy bylo vidět postupné zlepšování týmu. Hráči se vzájemně poznali – své basketbalové přednosti i nedostatky. Vzhledem k velké obměně týmu jistě společné sehrávání ještě bude pokračovat i v začátcích ligy.

Slabinou Královských sokolů v přípravě byla obrana. Na ní bude ještě třeba pracovat. Nicméně v některých zápasech (Děčín, Brno), byla i defenziva na dobré úrovni. Velmi dobrý potenciál mají Královští sokoli v útoku. V téměř každém přípravném utkání byl nejlepším skórerem jiný hráč. Máme také velký počet hráčů, kteří umí být nebezpeční z tříbodového oblouku (Škranc, Pavlović, Peterka, Šoula, ale i Vujović a Pešaković). Když se k nim přidá zkušený pivot Sedmák a loňský top rozehrávač ligy Pedja Stamenkovič, máme příslib v dobré výsledky.

Týmová chemie vypadá velmi dobře. Dostáváme otázky, jestli Chorvat a Srbové mohou hrát v jednom týmu. Ano mohou, vztahy všech hráčů jsou skvělé. Jak mezi cizinci, tak ve vztahu cizinci a čeští hráči.

Jaký je tedy cíl nové sezóny Kooperativa NBL? Jednoznačně A1 skupina po základní části (tzn. nejlepší osmička). A následně zabojovat o play off. Prozatím se Královští sokoli vždy každý rok v KNBL zlepšili. Loni obsadili nečekané 7. místo. Laťka je tak nastavena a bude ji obtížné překonat. Ale Královští sokoli se chtějí zlepšit i tentokrát. S fanoušky na tribunách (věříme) a jejich podporou, která bude Královské sokoly hnát za každou výhrou.

Zhodnocení přípravného období trenérem Lubomírem Peterkou:

Jak hodnotíš proběhlou přípravu?
Kladně. Začínali jsme s přípravou 4. srpna a hráči se sešli v kompletní sestavě pro tuto sezónu, včetně cizinců. Na začátku netrénoval cca 14 dní pouze Peda Stamenkovič, který byl v rekonvalescenci po operaci třísel. Jinak se nám vážnější zranění vyhnula a řešili jsme jen nějaké drobné problémy. Takže po zdravotní stránce jsem byl rád, že jsme vše absolvovali téměř v kompletním složení. Po sportovní stránce jsem také spokojený. Hráči přišli do sezóny dobře individuálně připraveni a mohli jsme hned pracovat na herní stránce, což při velké obměně týmu bylo velmi důležité. Odehráli jsme celkem 9 přátelských utkání a každý zápas byl vidět posun v předváděné hře. Nepovedlo se nám, z mého pohledu, jen utkání v Olomouci, kam jsme přijeli pozdě kvůli zácpám na silnici a vůbec jsme se pak nedokázali zkoncentrovat na zápas. Podle toho to tak vypadalo. Celkově se náš herní projev, zejména v útoku, dostal na úroveň, kterou si představuji. V obraně máme ještě rezervy, ale na tom pracujeme celoročně. Věřím, že jsme na začátek sezóny připraveni.

Tým prošel před sezónou větší obměnou. Co říkáš jednotlivým novým hráčům a jak si sedl tým?
Tak zatím to vypadá, že se vytvořila dobrá parta, stejně jako loni. To jsem ale předpokládal, věděl jsem, že bereme povahově dobré kluky a že by to v kabině nemělo skřípat. Co se týče jednotlivců. Z kraje přípravy se trochu hledal pivot Nikola Vujović, ale už se zdá, že se adaptuje na český basketbal a jeho výkony jdou nahoru. Ostatní hráči Ozren Pavlović, David Škranc a Adam Goga jsou prověření hráči a naprosto splňují moje očekávání a věřím, že jejich výkony u nás půjdou s větší minutáží ještě nahoru. Nakonec jsem si nechal Nikolu Pešakoviče. Tento třicetiletý zkušený křídelník je opravdu velmi dobrý hráč a věřím, že bude i diváky bavit svými akcemi.

Jaké jsou cíle sezóny Královských sokolů?
Základní cíl je, dostat se po základní části do skupiny A1

Sokol letí do nové sezóny!

Poletíte s námi?

1. kolo KNBL: Sluneta Ústí nad Labem vs. Královští sokoli 19. 9. od 18h, sledujte na tvcom.cz

2. kolo KNBL: Královští sokoli vs. USK Praha 22. 9. od 19h - jste zváni do Sportovní haly Třebeš!


Výsledky přípravných utkání:

Královští sokoli vs. Sokol sršni Písek 96:98
Sluneta Ústí nad Labem 72:71
Královští sokoli vs. BC GEOSAN Kolín 73:85
Královští sokoli vs. NH Ostrava 98:93
BK Olomoucko vs. Královští sokoli 81:69
BC GEOSAN Kolín vs. Královští sokoli 84:85
BK ARMEX Děčín vs. Královští sokoli 73:71
Basket Brno vs. Královští sokoli 78:101
Královští sokoli vs. Sluneta Ústí nad Labem 91:91


Autor: Veronika Peterková