Královští sokoli odehráli s Opavou vyrovnaný zápas

12. kolo nadstavba A1 Kooperativa NBL

Královští sokoli vs. BK Opava

89:93 (20:30, 44:51, 69:71)

Statistiky utkání   Záznam utkání

Tisková konference   Fotogalerie utkání


Nejlepší letošní výkon předvedli Královští sokoli s BK Opava. Celý zápas se drželi v těsném závěsu za vítězem Českého poháru. Utkání dospělo až do napínavé koncovky, ve které si však Opava vítězství nenechala vzít.  Skvělý výkon předvedl Pedja Stamenkovič, který dosáhl triple double, dal 11 bodů + 10 doskoků + 10 asistencí. Za Opavu pak kontroval švédský obr Markusson (30 bodů + 16 doskoků).

Už na začátku zápasu naznačil švédský, 220 cm vysoký, pivot Markusson, co pro Královské sokoly chystá. Svými úvodními dvěma koši zahájil opavské vedení. A jak je pro Opavu obvyklé, už v první čtvrtině zahájila trojkovou palbu. Během prvních deseti minut doručil hostující tým pět úspěšných trojek. Ale Královští sokoli byli vysoce motivovaní napravit svůj poslední debakl v Opavě. Po první čtvrtině nabrali sice ztrátu (20:30), ale rozhodli se bojovat. Svými pěti body v úvodu druhé desetiminutovky Goga lehce stáhl náskok hostů. Následovalo 9 bodů v řadě Vujoviće, včetně dvou úspěšných trojek, který měl velkou zásluhu na udržení Královských sokolů ve hře (34:37). Opava však kontrovala svým náporem, opět za výrazného přispění Markussona a opět odskočila do náskoku o 13 bodů (38:51). A byl to opět Vujović, který svými šesti body zredukoval poločasovou ztrátu Královských sokolů na 44:51.

V druhé půli zápasu se hostujícímu týmu přestalo trojkově dařit. Naopak domácí zacílili své mušky. Královští sokoli se rychle dostali do ztráty jediného bodu (52:53). Celou třetí periodu probíhal ten správný boj za vydatného přispění hradeckého publika. Po třech čtvrtinách zápasu 69:71. Opava si však hlídala své vedení. Více než vyrovnání skóre hostující hráči nikdy nepovolili, v pravou chvíli vždy zabrali do potřebného úniku. Stejně jako v poslední desetiminutovce. Šest minut před koncem si opavský tým vybudoval náskok devíti bodů (73:82). Královští sokoli však stále nebyli zlomeni. Bod po bodu se opět přibližovali. Po trojce Stamenkoviče, minutu do konce byla ztráta pouhé tři body (85:88). Následovaly trestné hody Kouřila, které úspěšně proměnil. Za domácí kontroval Pešaković (87:90) půl minuty do konce. V následujícím útoku hostů však kapitán Šiřina svou trojkou uchýlil svůj tým do bezpečného náskoku šesti bodů. V posledních vteřinách už Královští sokoli pouze zredukovali svou prohru na 89:93.

Královští sokoli sehráli letošní nejvyrovnanější zápas s BK Opava a potvrdili si, že i se silnými týmy umí hrát. Ve hře se drželi trojkovou ostropalbou (16 úspěšných 3b střel, oproti 9 Opavy). Zlepšili i svůj doskok, i když na švédského obra Markussona stále neměli (35-43). Opava nastřílela výrazně více trestných hodů (3-12).

V poločase utkání proběhla divácká soutěž o dárkový balíček od vinotéky U Mazlíka. Na konci utkání byli vyhlášeni Klenot hráči utkání, kterými byli hostující Mattias Markusson a domácí Nikola Vujović.

Komentáře k utkání:

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Jsem rád za toto vítězství, protože předtím ty tři zápasy jsme jednoznačně vyhráli a možná to kluci měli v hlavách. Nástup do zápasu byl excelentní, vybudovali jsem si 13bodový náskok a nic nenasvědčovalo tomu, že by to mělo být drama až do konce. Královští sokoli mají velký respekt, mají sílu, mají zkušený tým, dneska se trefili z velké dálky. Vujovič měl trojky 5/4 v prvním poločase, držel je. Celkem dali 16 trojek, to je drželo ve hře. My jsme změnili obranu na zónu, protože jsme měli v defenzivě problém. Naštěstí dnes přišel excelentní výkon pivota Markussona, který vládl po oběma koši a zachránil vítězství. Bojujeme stále o druhé místo a je to pro nás cenné vítězství.”

Nikola Vujovič (pivot Královští sokoli): „Byl to pěkný zápas. Konečně jsme měli proti Opavanům dobrý zápas a vidíme, že můžeme hrát s každým týmem. Bohužel jsme nevyhráli, ale bylo to zajímavé. Měli jsme problém na doskoku a tam byl ten největší problém. Hosté jednoduše měli příliš útočných doskoků.“

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „My jsme rychle prohrávali v první čtvrtině o 10 bodů, nevypadalo to z naší strany úplně dobře, nemohli jsme se dostat do zápasu. Pak jsme se naštěstí probrali, pomohly nějaké trojky, které jsme vstřelili. Druhý poločas jsme se přitáhli a už byl vyrovnaný a celkově nás podržely trojky. Dali jsem jich celkem 16, tím jsme se dostali do hry a moc nechybělo a mohlo být překvapení. Ale Opava zaslouženě o ten krůček byla lepší.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Oproti minulému utkání doma to byl se Sokoly úplně jiný zápas. Pustili jsme je do lehkých košů. Nebyl to moc zápas o obraně, ale spíš o tom, kdo byl lepší v útoku. Takže pro diváky to bylo atraktivní, avšak z našeho pohledu špatná obrana a špatně na doskoku. Některá vypomáhání v obraně nefungovala, takže to musíme do příště zlepšit. Ale za výhru jsme každopádně rádi.“

Body:

Královští sokoli: Vujović 21 bodů (5x za 3b), Škranc 15 bodů + 9 doskoků, Pavlović 15 bodů, Stamenkovič 11 bodů + 10 doskoků + 10 asistencí, Sedmák 10 bodů, Pešaković 8 bodů + 8 asistencí, Goga 7 bodů, Peterka 2 body, Šoula 0 bodů, Kantůrek 0 bodů, Vlček nenastoupil

BK Opava: Markusson 30 bodů, Slavík 15 bodů, Gniadek 15 bodů,...

Další utkání odehrají Královští sokoli ve středu 30. 3. v Brně. Ve 20.15 budete moct fandit na Čt sport!

Sokol letí!

Autor: Veronika Peterková