Kingspan Královští sokoli : BK JIP Pardubice 75 : 85

14. kolo KNBL Kingspan Královští sokoli : BK JIP Pardubice 75 : 85 (31:28 51:46 59:63)

Na hradeckou palubovku nastupoval celek BK JIP Pardubice v roli jednoznačného favorita. Druhé basketbalové derby po 25 letech mělo ale zcela jiný průběh než říjnové 3. kolo. Domácí zaskočili favorizovanou "Beksu" hned v úvodu trpělivou hrou a především výborným doskokem udržovali vedení v první čtvrtině. Ve druhé části se oba celky střídaly ve vedení. Do poločasové přestávky odcházeli s náskokem 5 bodů Královští sokoli.

Zlomová v zápase byla 3. čtvrtina, kde jsme zaznamenali pouhých 8 bodů, zatímco pardubičtí 17. "Beksa" je velmi zkušeným týmem a samotný závěr utkání si pohlídala ke konečnému úspěchu 75:85. Nutno dodat, že se třetí celek tabulky KNBL na své vítězství hodně nadřel a Královští sokoli nelétali v oblacích, ale bojovali jako lvi. Nakonec, lev je také v logu hlavního marketingového partnera Kingspan.

Chvílemi se na palubovce pořádně jiskřilo, ale zranění z utkání nejsou výsledkem přehnaně tvrdé hry, ale zápalem boje. Tržná rána na čele Pavola Lošonského byla ošetřena v průběhu poločasu. Marko Rikalo po srážce s Richardem Williamsem má podezření na zlomeninu nosu. Nejhůře dopadl Dwayne Benjamin (Pce), pro kterého utkání skončilo předčasně zraněním kotníku po doskoku, proto se již do hry nevrátil. Pro nemoc do utkání opět nezasáhl Dušan Pandula. Jak zaznělo v poločasové přestávce, "asi nehrál proti klubu, kde hrál 4 roky..." Pro upřesnění, takové dohody v basketbalu neexistují. Jeho body a zkušenosti samozřejmě chybí.

Střelecky vyčnívalo slovenské duo Peter a Pavol, Sedmák a Lošonský. Oba zaznamenali 21 bodů a stali se nejlepšími střelci celého utkání. Peter Sedmák mířil 3x přesně z trojkové vzdálenosti, Pavol Lošonský byl jeden doskok od ceněného double-double. Z pardubického týmu se na 10 a více bodů dostalo 5 hráčů - Donovan Jackson, Viktor Půlpán, Kamil Švrdlík (všichni 14), Evan Mc Gaughey 12 a Richard Williams 10.

Téměř zcela zaplněná hala viděla krásný basketbal, velké nasazení z obou stran. Díky malé vzdálenosti mezi oběma městy byla v hledišti početná skupina pardubických fanoušků. Je třeba poděkovat jak hradeckým, tak pardubickým nejen za návštěvu, ale i za fair-play chování. Byť se jedná o derby, střetnutí "nesmiřitelných" rivalů, jak napsala některá média.

Sestava a body Kingspan Královských sokolů: Peter Sedmák 21 (3x za 3b), Pavol Lošonský 21 (1x za 3b) + 9 doskoků, Ondřej Peterka 9 (1x za 3b) + 9 doskoků, Marko Rikalo 8, Tomáš Hampl 7, Bryce Canda 6, Martin Kolář 2, Petr Andres 1, Tomáš Mahler 0. Jan Jiřiček do utkání nezasáhl.