Dlouho svítila naděje

Královští sokoli : USK Praha 87:90 (22:18, 47:45, 67:62)
1. kolo Kooperativa NBL 2018 – 2019

Téměř celé utkání měli Královští sokoli v prvním domácím utkání pod kontrolou a naděje začala pohasínat 2 minuty před koncem. V průběhu duelu se sice oba týmy vystřídaly ve vedení, větší úsek byl jednoznačně na straně domácího celku. Koncovku jsme bohužel nezvládli a připsali si tak druhou prohru v soutěži. Když nahlédneme do statistik, USK jsme přestříleli v trojkových pokusech 11:9, na doskoku jsme byli rovněž lepší 36:33, asistence 18:17, ztráty 13:12. Bohužel, právě ztráty míče v koncovce rozhodly o jeho vývoji v závěru ve prospěch hostujícího celku. Během utkání jsme si dokázali vytvořit až 11-ti bodový náskok. V těchto okamžicích se nebál vzít odpovědnost na sebe hostující Ondřej Sehnal a trojkovými pokusy dokázal zastavit zvyšující se náskok. 2 min. 44 vteřin před koncem USK vyrovnává na 82:82, rovné 2 minuty do závěrečného klaksonu svítí na ukazateli stav 84:84. Za stavu 87:88, 31 vteřin před koncem Marko Rikalo neproměňuje střelu za 2 body, navíc za nesportovní chování mu rozhodčí udělují technickou chybu. Svojí nedisciplinovaností dostal v tu chvíli nejen sebe, ale i celý tým pod tlak, kterého zkušenější celek USK využil.

Sestava a body Královských sokolů: Peter Sedmák 23 (4x za 3b), Dušan Pandula 16 (1x3b), Marko Rikalo 14 (1x3b), Jan Jiříček 13 (1x3b), Ondřej Peterka 7 (1x3b), Petr Andres 5 (1x3b), Bryce Canda 5 (1x3b), Martin Kolář 4, Tomáš Hampl 0. Jan Mráz do utkání nezasáhl.

Body za USK Praha: Appleby 20, Sehnal 18, Mareš 17, Křivánek 12, Vukosavljevič 11, Holden 10, Petružela 2.

Rozhodčí: Petr Blahout, Vlastimil Kurz, Michal Komprs

Trenér Peterka po utkání na tiskové konferenci uvedl: "Skvělá atmosféra při prvním domácím utkání. Mrzí mě, že jsme jej nedotáhli k vítězství. Vedli jsme o 10 bodů, pak jsme začali kupit ztráty, rozpadne se nám obrana v obavě o vítězství. Hosté nás za to potrestali, v koncovce byli přesnější a preciznější a zaslouženě vyhráli. Musíme se z toho poučit a vyvarovat se ztrát. Za poločas jsme měli 4, ve výsledku 13.

Skvělou atmosféru pochválil také trenér hostí Dino Repeša a ocenil hru Královských sokolů.

Tedy, velké poděkování divákům, kteří našli cestu do třebešské haly na utkání nejvyšší soutěže v Hradci Králové po dlouhých 25 letech. Při té příležitosti byla také pokřtěna publikace p. Zdeňka Hampla, dlouholetého činovníka našeho oddílu, "Bezedné koše pod Bílou věží". Kniha mapuje historii hradeckého basketbalu. Slavnostní chvilku ozdobila přítomnost autora knihy, dále primátora města Hradce Králové, MUDr. Zdeňka Finka a p. Ivana Burkerta, jednoho z nejlepších hráčů historie oddílu.

Koncovka sice nevyšla, ale věříme, že utkání bylo dobrou pozvánkou na další průběh soutěže. Domácí zápas sehrajeme až 27.10.2018 (sobota) od 18.00. Soupeř? ten nejtěžší, kterého v české soutěži najdete. ČEZ Basketball Nymburk.

Autor: Pavel Rozsypal