Desetiletí basketbalisté se v neděli sešli na turnaji v Hradci

Všechno bylo tak, jak mělo být. V neděli už nebylo hezky, ani sluníčko nesvítilo, takže den strávený v tělocvičně byla ideální varianta pro zhruba šedesát desetiletých dětí, jejich rodiče, trenéry a rozhodčí.

Zkrátka 24.3.2019 v devět hodin ráno se sjela tahle velká parta nadšenců k dalšímu turnaji Orlické desítky. Přijeli družstva z Týniště nad Orlicí, Litomyšle, Ústí nad Orlicí a Královští Sokoli.

Pro mnohé to byl první turnaj a první emoce spojené s krásnou hrou jménem basketbal. Možná jsme to neměli počítat, říkal jsem si, kdykoli jsem viděl šťastné děti bez ohledu na výsledek toho, kterého zápasu. Měl jsem pocit, že to spíš počítáme pro rodiče a trenéry. Děti chtěly hlavně běhat, mít míč a prožívat intenzivně všechny emoce, které jsou s basketbalem spojené.

Možná by se dal určit i vítěz, ale myslím, že zvítězili všichni, kteří přišli a byli součástí svých týmů. Ty děti prožívaly naprosto stejné emoce jako extraligoví hráči (možná ještě intenzivnější). Prožily si dravost, radost, smutek, kamarádství i únavu. A jak pro rodiče, tak pro trenéry to byl krásný pohled na malé, basketbalem zapálené děti.

Přišel nás všechny povzbudit i hráč extraligy Tomáš Hampl a byl to úsměvný pohled, jak se dvoumetrový obr proplétá mezi těmi malými trpaslíky.

Co víc dodat? Soupeříme s televizním programem, s propracovanými hrami na herních konzolích, se spoustou dobrot u babiček a dědečků, s tablety a telefony, a to i v tomhle věku. A víte co? Pro tentokrát jsme vyhráli. Ne celou válku, jen jednu bitvu. A jsem si jistý, že budeme znovu a znovu připravovat sportovní zábavu, bojovat tenhle boj a snažit se vyhrát nad touhle konkurencí tak, jako se nám to podařilo v neděli.

Basketbalu třikrát hurá!!

…a v uších mi zní ozvěnou: „Hurá! Hurá! Hurá!“


Tomáš Hruška