"Basketball never stops" s Pamelou Effangovou

Během aktuální nebasketbalové pauzy přichází Česká basketbalová federace s novým projektem. Nazvala ho Basketball never stops aneb #vratimselepsi. Co je smyslem celého projektu? Jak už víme, z důvodu šíření koronaviru a následných vládních opatření, řada klubů přerušila svou činnost. Krom toho děti nechodí ani do školy. Smyslem projektu tedy je, připravit pro každého, komu chybí basketbal, aktivitu, která zabaví a navíc pomůže vylepšit basketbalové dovednosti. Tímto inspirativním každodenním tréninkem provází Pamela Therese Effangová, zkušená basketbalistka z ženské soutěže Renomia ŽBL. Trénink můžete každý všední den shlédnout po půl desáté dopoledne například na YouTube kanálu České basketbalové federace.

Česká basketbalová federace vydala na svých stránkách s 26letou křídelnicí rozhovor o právě probíhajícím projektu. Citujeme z webu cbf.cz:

" Byla to rychlá akce. Projekt Basketball never stops, nebo jako ho možná znáte lépe #vratimselepsi, vznikl prakticky během dvou dnů. Ústřední trenérka mládeže Milena Moulisová naštěstí věděla, koho oslovit, aby předcvičoval dětem na pravidelných videích.

„Neváhala jsem ani vteřinu. Vždycky, když mi zavolá Milena, nepřemýšlím a jdu do toho! Ať je to cokoliv… Jediným problémem bylo, že se brácha vracel z Anglie a musel podstoupit povinnou karanténu a tak jsem se s ním nemohl v pátek přivítat. Musela jsem spát jinde, abych mohla další den mezi lidi. To mě trošku mrzelo,“ popsala největší oběť natáčení, kterou musela Effangová podstoupit.

Samotná basketbalová cvičení zvládala s grácií, i když natáčení trvalo prakticky celý den. Jak se ale ukázalo, hradecká Lvice byla na závěr sezony Renomia ŽBL (který bohužel fanouškům i hráčkám ukradl zákeřný vir) velmi dobře fyzicky připravena: „O velké náročnosti nemůže být řeč. Šéftrenérka mládeže měla vše připravené. Včetně občerstvení (smích). Takže pro mě to bylo za odměnu a k nějaké dřině to mělo hodně daleko.“

Členka širšího kádru reprezentace propůjčila své jméno už druhému projektu pro mládež v krátké době. Na začátku února se stala jedním ze tří patronů Školské basketbalové ligy – ČD Cup. Že by tedy nový vzor pro všechny mladé baskeťáky?

„Kéž by. (úsměv) Bylo by to moc milé. Pro mě je každopádně důležité, že děti vůbec nějaký vzor mají. Když mi pak napíší, tak mám upřímnou radost a říkám si, že to, co dělám, má smysl. Jsem vděčná českému basketbalu za to, co mi dal. Chtěla bych to co nejvíc vrátit zpátky, jestli se to tak vůbec dá říct. Tyto akce vnímám jako ideální způsob,“ prokazuje svoji skromnost.

Pravidelná videa se okamžitě zařadila mezi nejúspěšnější příspěvky na sociálních sítích českého basketbalu. „Rozhodně mě to překvapilo! Hlavně tedy dosah videí. Bavíme nejen Českou republiku, ale videa sdílí také zahraniční kluby. Co vím, tak německé, slovenské nebo polské. Tady se budu opakovat, ale pro mě to byla opravdu čest být součástí takového projektu a velice mě těší jeho dosah,“ je nadšená.

Sama se tak uvnitř basketbalové komunity těší zvýšené pozornosti. Není proto divu, že jí na mobilu přistálo pár trefných komentářů: „Nejlepší komentář byl od mojí kamarádky. Ta mě označila za takovou basketbalovou Olgu Šípkovou. Jako mladší jsme totiž podle Olgy posilovaly a obdivovaly ji, jak skvěle předcvičuje. Takže tato poklona za mě jednoznačně vede. Sluší se ale poděkovat za všechny, protože těch pozitivních ohlasů bylo opravdu hodě. I když mám teď fůru času, tak jsem to ani nechtěla počítat.“

Třeba si i sama doma každý den opakuje to, k čemu nabádá děti. Proč? Protože jednou všechna opatření skončí a pod bezednými koši se opět rozjede čilý rej. A tehdy si bude chtít říct – vrátila jsem se lepší. "

(zdroj: cbf.cz/ostatni/kratke-zpravy/olga-sipkova-ceskeho-basketbalu-denne-inspiruje-deti.html)